ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը Հայաստան կժամանի հոկտեմբեր ամսին, որպեսզի մասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության միջկառավարական խորհրդի նիստին: Armtimes.com-ին հայտնի դարձավ, որ նիստը նախատեսված է հոկտեմբեր ամսին, սակայն օրը դեռեւս փոխհամաձայնության փուլում է:
Մեդվեդեւը Հայաստան կատարելիք իր այցի մասին հստակ հայտարարել է երեկ: «Ես կշարունակեմ քննարկել այդ հարցերը Հայաստանում կայանալիք միջկառավարական խորհրդի առաջիկա նիստում»,- Իտար ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ ասել է ՌԴ վարչապետը։
Այս այցից առաջ ՀՀ բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչները տարբեր առիթներով Մեդվեդեւին հրավիրել են Հայաստան, սակայն վերջինս միայն այս այցով է այս տարի լինելու Երեւանում:
2017 թվականի հունվարի 24-ին ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ Կարեն Կարապետյանն էր Մեդվեդեւին հրավիրել Հայաստան. «Դմիտրի Անատոլիի, օգտվելով առիթից, ցանկանում եմ ձեզ պաշտոնական այցով հրավիրել Երեւան, քանի որ գտնում եմ, որ վեկտորները, որոնց մասին դուք նշեցիք եւ այն, ինչ հիմա այս մամուլի ասուլիսում չի նշվել, ունեն հսկայական ապագա: Ես վստահ եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի: Շնորհակալություն»,- ասել էր ՀՀ վարչապետը: Արձագանքելով՝ ՌԴ կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն ընդգծել է. «Դժվար է չհամաձայնել, հաստատ ամեն ինչ լավ կլինի: Շնորհակալություն»:
Այս տարվա օգոստոսի 14-ին էլ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն Աստանայում առանձնազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգի մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ ՌԴ գործադիր մարմնի ղեկավարի՝ Հայաստան նախատեսվող այցի ժամկետները:
Այս հանդիպուներից հետո էլ Սերժ Սարգսյանն է ակնարկել Մեդվեդեւին Հայաստանում տեսնելու ցանկության մասին: Սեպտեմբերի 14-ին Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին՝ ծննդյան օրվա առթիվ: «Ձեզ հետ հանդիպումները միշտ ունենում են գործնական եւ անձնական շփման բաց, վստահելի բնույթ: Ուրախ կլինեմ կրկին ողջունել Ձեզ Երեւանում՝ Հայաստան կատարելիք Ձեր պաշտոնական այցի ընթացքում»,- շնորհավորանքում նշել է Սարգսյանը: