Արարատի մարզի Երասխ համայնքում նոր այգիներ են հիմնվում: «Հրապարակ» օրաթերթը գրել էր, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նոր բիզնես է հիմնել եւ գյուղացիներից հողեր է գնում: Երասխ համայնքի ղեկավար Ռադիկ Օղիկյանն armtimes.com-ի հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը, որ գյուղացիները վաճառում են իրենց հողակտորները: «Մարդիկ հողերն առել են, գործարար տղա է, բիզնեսմեն տղա է Հայկ Հունանյանը, գյուղում աշխատատեղ է ստեղծել»,- ասաց Ռադիկ Օղիկյանը՝ նշելով, որ իր տեղեկություններով այգիները հիմնելու է «Գրին ֆարմեր» ընկերությունը:
Համայնքի ղեկավարը նշեց, որ առայժմ խոսքը գնում է 34-35 հեկտար հողատարածքի մասին, սակայն գնորդը ցանկություն ունի ընդլայնել արդեն իսկ ձեռք բերված հողակտորները: «Մարդիկ, ովքեր ուզում են այդ հողակտորը վաճառել, դիմում են իրենց, ասում են՝ իմ հողն այսքան արժի, կտա՞ս: Մարդն ասում է՝ կամ կառնեմ, կամ չեմ առնի: Այգիները դեռ չեն հիմնել, նախապես իրենց հետ խոսելով, համատեղ աշխատելով տեղեկացված եմ, որ պետք է ստեղծվի կաթիլային համակարգով թզուկ ծառերով խնձորի, կեռասի այգիներ»,- մանրամասնեց Ռադիկ Օղիկյանը:
Վերջինս մեծ ոգեւորությամբ սկսեց խոսել ստեղծվելիք այգիների կարեւորության մասին՝ նշելով, որ սահմանամերձ գյուղում աշխատատեղեր են ստեղծվում, նույնիսկ հարեւան գյուղերից են գալիս աշխատելու համար: «Տնօրենը՝ Հայկ Սերոբի Հունանյանը, մի հատ լավ անձնավորություն, պետք չի կապել ուրիշ մարդկանց հետ: Շնորհակալ եմ, որ իմ գյուղում աշխատատեղ է ստեղծում, մարդիկ աշխատում են: Եկեք մարդկանց ոգեւորենք, որ էլի մարդիկ գան, սահմանն ամրացնում ենք սրանով»,- նույն ոգեւորվածությամբ շարունակեց գյուղապետը:
ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունում «Գրին ֆարմեր» ընկերությունը գրանցվել է 2016 թվականի դեկտեմբերի 28-ին: Հիմնադիրները երեքն են՝ Արման Արտուշի Աբրահամյան, Ռուբեն Վարդանի Հարությունյան եւ Հենրիկ Վարդանի Հարությունյան: Ընկերության տնօրենը, ինչպես գյուղապետն ասաց, այնպես էլ ռեգիստրում՝ Հայկ Հունանյանն է: Ընկերության 66 տոկոս բաժնեմասը պատկանում է Արման Աբրահամյանին, 17-ական տոկոսները՝ Հարությունյաններին: Ռուբեն եւ Հենրիկ Հարությունյանները ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանի որդիներն են:
Գյուղատնտեսության նախարարը, Արարատի մարզպետը, Ջրային կոմիտեի նախագահը՝ «Գրին ֆարմեր»-ի հողատարածքում:
«Հայկական ժամանակ»-ը հուլիս ամսին գրել էր, որ «Գրին ֆարմեր» ընկերությունը հարկային արտոնություն է ստացել: Կառավարության որոշմամբ՝ «Գրին Ֆարմեր» ընկերությունը, որը Երասխում հիմնում է ինտենսիվ այգիներ եւ պատրաստվում է ավելի քան 2 միլիոն դոլարի ներդրում իրականացնել, ազատվելու է ներկրող ապրանքների մաքսատուրքից, ինչպես նաեւ երեք տարով հետաձգվելու է սահմանի վրա գանձվելիք ավելացված արժեքի հարկի վճարումը:
Այս տարվա օգոստոս ամսին էլ ՊԵԿ նախագահի որդիների ստեղծվող այգի էր այցելել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը: Նախարարության հաղորդագրության համաձայն, գյուղում հիմնվելու են կեռասի, ծիրանի և խնձորի ինտենսիվ այգիներ` 31 հեկտար ընդհանուր մակերեսով: Ընկերության տնօրեն Հայկ Հունանյանը հայտնել է, որ այժմ ընթանում են շինարարական աշխատանքներ, իսկ տնկման աշխատանքները կիրականացվեն հաջորդ տարվա գարնանը: Առաջին բերքն ակնկալում են ստանալ տնկման հաջորդ տարում, իսկ հիմնական բերքը կսկսեն ստանալ 5-րդ տարում: Կանխատեսվում է, որ այգու բոլոր մրգատեսակների մթերման ծավալը կկազմի շուրջ 5000 տոննա: Այգին ամբողջությամբ պատված կլինի հակակարկտային ցանցերով, իսկ կեռասը` նաև հակաանձրեւային ցանցով, ոռոգումն ամբողջությամբ իրականացվելու է կաթիլային համակարգով, կներդրվի նաև հակասառեցման համակարգ՝ ցրտահարությունից խուսափելու համար: Նա վստահեցրել է, որ կաթիլային ոռոգումը հնարավորություն կտա ապահովել բերքատվության մոտ 30% աճ: Այգում աշխատանքներն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով գյուղտեխնիկայի լիզինգի ծրագրով ձեռք է բերվել տեխնիկա:
«Գրին ֆարմեր» ՍՊԸ-ն այս տարի ջերմոցներ է հիմնել Կոտայքի մարզում, որին ներկա է եղել նաեւ գյուղատնտեսության նախարարը: