Ով ասի փիլիսոփա եմ, առանձին սենյակ տանք, ասենք՝ նստի ծառայի՞. կոշտ պատասխան ուսանողին
Հայաստանի Ազգային ժողովում շարունակվում է տարկետման իրավունքի սահմանափակման դեմ պայքարող ուսանողների եւ իշխանության ներկայացուցիչների միջեւ կլոր-սեղան քննարկումը: Ուսանողներից Գարիկ Պետրոսյանը դիմելով պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արտակ Զաքարյանին՝ հետաքրքրվեց, եթե գիտնականներին զորակոչեն բանակ, ապա նրանց համար համապատասխան պայմաններ ապահովելո՞ւ են, որպեսզի կարողանան գիտությամբ զբաղվել:
«Ես ուզում եմ, որ հստակ տարբերություն մտցվի բանակում գիտությամբ զբաղվելու եւ գիտական ներուժի օգտագործման մեջ: Ցավոք սրտի, շատ դեպքերում գիտական ներուժի օգտագործում է համարվում ծրագրավորողին կապի ոլորտում աշխատանք տալը, ֆիզիկոսին ինժեներական աշխատանքներում ներգավելը: Գիտական աշխատանքով զբաղվելը ենթադրում է գիտական ղեկավարի, թիմի, սեմինարների առկայություն: Ինչքան հասկանում եմ՝ մայիսին բանակ են զորակոչվելու գիտնականները: Ուզում եմ հասկանալ՝ արդյո՞ք բանակն արդեն պատրաստ է նրանց ընդունել, եթե այդ պայմաններ չկան, նրանք  զորակոչվելո՞ւ են, թե՞ ոչ»,- հարցրեց Գարիկ Պետրոսյանը:
Փոխնախարարը պատասխանելով ուսանողին՝ նշեց, որ այժմ տարվում են աշխատանքներ գիտնականներին ծառայությունում ներգրավելու մեխանիզմներ մշակելու ուղղությամբ:
«Դուք, որ ասում եք, թե ծրագրավորողը կապի ոլորտում է աշխատում, դա այդպես չէ, պարզապես վարչության անունն է այդպիսին: Այդ վարչությունում հիմա ծառայում են շատ երիտասարդներ, ովքեր կիբերանվտանգության ոլորտում են, ադմինիստրատիվ եւ ծրագրավորման ոլորտներում: Տեղերը սահամանափակ չեն, մենք չենք ասում, թե մեզ պետք է երեք ծրագրավորող: Կախված է նրանից, թե տվյալ պահին բանակի արդիականացման համար որքան մասնագետ է պետք: Պարզ է, որ գիտական ղեկավար չի լինելու, բայց կա հրամանատար, որը գիտությանը կրկին մոտ կանգնած մարդ է : Այսինքն՝ գիտական աշխատանքից չկտրելն այսօր քննարկման փուլում է: Դուք, երեւի ծառայության մասին ուրիշ պատկերացում ունեք: Խրամատում, կացարանում, բլինդաժում հնարավոր չէ գիտությամբ զբաղվել, բայց մենք քիչ թվով երիտասարդների համար պատրաստ ենք ստեղծել պայմաններ գիտությամբ զբաղվելու համար: Բնական է, որ այդ երիտասարդները չեն ծառայելու ջերմոցային պայմաններում, մենք այս դեպքում ազնիվ չենք լինի դժվար պայմաններում ծառայողների համար»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Գարիկ Պետրոսյանն հակադարձեց Արտակ Զաքարյանին, թե՝ ցանցային ադմինիստրատոր աշխատելը գիտությամբ զբաղվել չէ:
«Ցանցային ադմինիստրատոր աշխատելը գիտություն չէ: Ցանցային աշխատանքով զբաղվելը գիտությամբ զբաղվել չէ, եւ այդ ընթացքում նրա գիտական ներուժը սպառվում է: Խրամատ փորելու եւ ցանցային ադմինիստրատոր լինելու մեջ տարբերություն կա, բայց այն շատ մեծ չէ: Ի վերջո, հոգեբանների, փիլիսոփաների համար ստեղծվելո՞ւ են պայմաններ, թե՞ ոչ»,- նշեց ուսանողը, որին ի պատասխան Զաքարյանը հիշեց խրամատ փորող զինծառայողներին:
«Փիլիսոփաների եւ մյուսների համար չի բացառվում, որ մեխանիզմներ գտնենք, որ նրանց էլ ներգրավենք: Հիմա չենք կարող բոլոր բանակ գնացողներին տանենք բանակ, ինքն էլ ասի՝ ես փիլիսոփա եմ, մենք էլ մի սենյակ տանք ասենք՝ դե ծառայի: Պետք է ժամանակի ընթացքում նրանց համար էլ այլընտրանք գտնենք: Մենք բոլորի առջեւ պետք է հավասար լինենք, նաեւ այն երիտասարդների, ովքեր հեռավոր գյուղում են ապրել, գիտությամբ չեն զբաղվել ու գնացել են բանակ ու խրամատ են փորում»,- նշեց նա: