Սերժ Սարգսյանը վարչապետի հարցում դեռ չի կողմնորոշվել, ուժ է փնտրում. Իգիթյան
Սերժ Սարգսյան 2018 թվականի հետ կապված դեռ հստակ որոշում չի կայացրել: Այս կարծիքին է ՀՀՇ վարչության անդամ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Հովհաննես Իգիթյանը՝ պատասխանելով «Հայկական Ժամանակ»-ի այն հարցին, թե 2018 թվականի վարչապետի պաշտոնի հետ կապված ինչ հանգուցալուծումներ է ակնկալում:
«Սերժ Սարգսյանը 2018 թվականի վարչապետի պաշտոնի հետ կապված հարցը կլուծի այն ժամանակ, երբ կողմնորոշվի: Ինքը Բրյուսելում հայտարարեց, որ դեռ չի կողմնորոշվել, երբ կողմնորոշվի եւ լուծում ունենա, կհայտնի մեզ»,- ասում է Իգիթյանը:
Իգիթյանը չի կարծում, որ Հայաստան-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի ստորագրումը 2018 թվականի քաղաքական մեծ ինտրիգից մի քանի ամիս առաջ ստորագրելը նախամտածված էր: Մասնավորապես, կան վարկածներ առ այն, որ Կարեն Կարապետյանն, ով Մոսկվայից է «գործուղվել» ՀՀ կառավարություն եւս ցանկանում է վարչապետ դառնալ, իսկ Սերժ Սարգսյանը նրան չեզոքացնելու եւ ինչ-որ տեղ էլ թուլությունը ցույց տալու համար կարող էր ԵՄ-ի հետ համաձայնագիր ստորագրել: Մոսկվային ցույց տալու համար, որ Կարապետյանը հարցեր լուծող չէ եւ 2018 թվականի վարչապետի պաշտոնին արժանի էլ չէ:
«Սերժ Սարգսյանը գնում է ուժի հետեւից, ցավոք, այդպես է: ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը չի կարող սպառնալիք լինել Ռուսաստանի համար: Սերժ Սարգսյանին հավելյալ ուժը չի խանգարի»,- ասում է Իգիթյանը:
Միաժամանակ արեւմտամետ հայացքներ ունեցող քաղաքական գործիչը նշում է, որ Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի չէ, ինչպես բարձրաձայնում են շատ ու շատ ՀՀԿ-ականն, այդ թվում՝ գործող վարչապետը: Իգիթյանի պնդմամբ՝ Սարգսյանին ի վիճակի է փոխարինել ցանկացած մարդ:
«Քաղաքական դաշտից ցանկացած մարդ կարող է այլընտրանքի լինել Սերժ Սարգսյանի համար: Աշխարհում Պուտինը եւ Թրամփը ունեն այլընտրանք, Սերժ Սարգսյանն ինչու՞ չպետք է ունենա»,- «ՀԺ»-ի հետ զրույցում ասավ Հովհաննես Իգիթյանը: