Գյումրիում 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայողին սպանած անձը ներկայանում է որպես ԻՊ-ի համակիր
Ավարտվել է Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող` 21-ամյա Դմիտրի Յալպաեւի սպանության գործի հետաքննությունը, որով մեղադրյալ Արման Ջանջուղազյանն իրեն հայտարարել է Իսլամական պետություն ահաբեկչական խմբավորման համախոհ, գրում է kavkaz-uzel.eu-ն:
Մեղադրական եզրակացությամբ անձը չպարզված հանցակիցների աջակցությամբ 2017-ի ապրիլի 22-ին՝ 17:30-ին, Ստեփանավան քաղաքի բնակիչը կրոնական ֆանատիզմի շարժառիթով Յալպաևին դանակով մահացու հարվածներ է հասցրել:
Քրեական գործը փոխանցվել է Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի պայմանագրային զինծառայող, 21-ամյա Դմիտրի Յալպաեւը, սպանվել է ապրիլի 22-ին՝ ժամը 17:15-ի սահմաններում, Գյումրի քաղաքի «Արգո» խանութի մոտ. նա սպանվել է կտրող-ծակող առարկայից հասցված վնասվածքներից: Սպանության կասկածանքով նույն օրը ձերբակալվել, ապա երեք օր անց կալանավորվել է 21-ամյա Արման Ջանջուղազյանը, որն ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ հոգեկան առողջության հետ կապված որոշ խնդիրներ ունի:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ  քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի հատկանիշներով (դիտավորյալ սպանություն): Ջանջուղազյանին Երեւանում պաշտպանում է հանրային պաշտպան Սուզաննա Խչեյանը: Մեր հարցին, թե Ջանջուղազյանն ընդունում է իրեն առաջադրված մեղադրանքը, Խչեյանը պատասխանեց, թե այդ հարցը նախաքննական գաղտնիք է: Պաշտպանը չպատասխանեց նաեւ սույն քրեական գործի վերաբերյալ մեր մի շարք հարցերին՝ նույն պատճառաբանությամբ:
Ավելի վաղ դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ կասկածյալը նախնական տվյալներով ունի հոգեկան առողջության հետ կապված որոշ խնդիրներ:
Ապա մեր տեղեկություններով, Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող 21-ամյա Դմիտրի Յալպաեւի սպանության գործը Քննչական կոմիտեից ուղարկվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Ձերբակալված Արման Ջանջուղազյանը 14 տարի ապրել է Հունաստանում: Այս մասին մեր զրույցում ասել էր նրա պաշտպան Արամայիս Հայրապետյանը: Ջանջուղազյանը Հայաստան է վերադարձել 2016 թվականին՝ Զինված ուժերում ծառայելու նպատակով: