Երեկ՝ հունվարի 18-ին, առավոտյան՝ ժամը 07.00-ի սահմաններում, ձերբակալվել է 2017 թ. սեպտեմբերին Թուֆենկյան հյուրանոցի մոտ հրազենային վիրավորում ստացած քրեական հեղինակություն Ալավերդցի Վահագն Աբգարյանը: Հիշեցնենք, որ Թուֆենկյանի մոտ հնչած կրակոցներից սպանվել էր Վահագն Աբգարյանի թիկնապահը՝ Գարիկ Մոսինյանը: Վահագն Աբգարյանը, որը աղմկոտ սպանությունների, վեճերի կենտրոնում է, ծննդով Ալավերդի քաղաքից է: «Հայկական Ժամանակ»-ն Աբգարյանի ձերբակալության մասին զրուցել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ:
- Պարոն Շարմազանով, Դուք Ալավերդի քաղաքից եք, ճանաչու՞մ եք Վահագն Աբգարյանին:
- Ալավերդիում բոլորն էլ բոլորին ճանաչում են:
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք Վահագն Աբգարյանին:
Ես քրեական գործերը չեմ բնութագրում: Եթե կա նախաքննություն, նախաքննությունը կպարզի, եւ ո՞ր օրվանից եմ ես քրեական գործերը բնութագրում կամ մարդկանց, ովքեր անցնում են հստակ գործով: Ալավերդիում չկա մարդ՝ քիչ, թե շատ երեւացող, որին ես չճանաչեմ: Վահագն Աբգարյանը երկու կամ երեք տարով է ինձնից փոքր: Ես եւ Վահագն Աբգարյանը նույն թաղամասում ենք մեծացել: Ալավերդին փոքր քաղաք է եւ բոլորը բոլորին ճանաչում են: Քրեական գործը նախաքննության փուլում է եւ նախաքննությունը կպարզի:
- Պարոն Շարմազանով, Աբգարյանը պատահական անձ չէ, նա 2015 թվականի Ալավերդիի քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ սատարել էր ՀՀԿ-ի առաջադրած թեկնածու Կարեն Փարեմուզյանին: Ինչպե՞ս ստացվեց, որ այս ճակատագրին արժանացավ՝ նկատի ունեմ ձերբակալությունը:
ՀՀԿ-ին սատարել են հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ: Հիմա ես պարտավո՞ր եմ հարյուր հազարավոր քաղաքացիների ճակատագրով էլ գնահատականներ տալ: Վահագն Աբգարյանն էլ այդ սատարող հարյուր հազարավորներից մեկն է: ԵԼՔ-ին, Ծառուկյան դաշինքին կամ այլ քաղաքական ուժի, որ մեկը ձայն է տալիս, ուրեմն քաղաքական պատասխանատվությո՞ւն է կրում:
- Իսկ, որ նույն թաղամասում էիք ապրում, Վահագն Աբգարյանն  ի՞նչ վարք էր դրսեւորում, ակտիվությամբ աչքի ընկնու՞մ էր:
Ալավերդիում բոլորն էլ աչքի են ընկնում, Ալավերդին ակտիվ քաղաք է:
- Քրեական տարրերո՞վ են աչքի ընկնում:
- Ոչ: Ալավերդին մտավորականների քաղաք է: Թումանյանի, Հրանտ Մաթեւոսյանի եւ Միկոյան եղբայրների հայրենիքն է Ալավերդին: Ալավերդին մեր հանրապետությանը  շատ մտավորականներ ու պետական գործիչներ է տվել: