Առաջիկայում Հայաստանի 4-րդ նախագահի ընտրությունն է: Այսօր արդեն պարզ դարձավ, որ ՀՀԿ-ի նախագահի թեկնածու, Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը ՀՀ չորրորդ նախագահ դառնալու համար օրենքով սահմանված կարգով՝ ՀՀ-ում մշտապես բնակվելու մասին տեղեկանք ստանալու խնդիր չի ունենա: ՀՀԿ-ի համար սկզբունքային է, որ Արմեն Սարգսյանը նախագահ ընտրվի 1-ին փուլով: Որպեսզի նման բան տեղի ունենա, խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերից մեկի պատգամավորները՝ առնվազն 14 հոգի, նույնպես պետք է քվեարկի ՀՀԿ-ի թեկնածուի օգտին:
Որ ուժը կլինի դա, ինչպես կարող է ընդդիմադիր խմբակցությունը սատարել իշխանության թեկնածուին եւ պահպանել ընդդիմադիր կեցվածքը, ինչ են խոսում ՀՀԿ-ականները, ԲՀԿ-ականներն ու դաշնակցականները այս իրավիճակի մասին՝ պաշտոնապես եւ մասնավոր զրույցներում:
Այս հարցերի պատասխաններն է փորձում գտնել Նարեկ Կիրակոսյանը՝  «Ծառուկյանի բարձր հովանավորությամբ նախագահը կընտրվի 1-ին փուլով. ՀՀԿ-ում հարցը փակել են» վերնագրով հոդվածում: