Երեւան քաղաքի Աճառյան փողոցում տեղայակված Հարսնաքար ռեստորանային համալիրը վերակառուցվում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյան որդու՝ Ռաֆիկ Հայրապետյանի կողմից: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ը տեղեկացավ Երեւանի քաղաքապետարանից:
Հունվարի 25-ին Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին գրավոր հարցում էինք ուղարկել՝ ցանկանալով տեղեկանալ, թե ի՞նչ է կառուցվում Հարսնաքար ռեստորանի տեղում: Քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչությունից մեզ թերի պատասխան են տրամադրել:
«Երևանի քաղաքապետարանին ուղղված Ձեր հարցմանն ի պատասխան աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչությունից տեղեկացնում են, որ Ավան վարչական շրջանի, Աճառյան փողոցի հ.37 հասցեում շինության մասնակի ապամոնտաժման և հողային աշխատանքներ իրականացնելու, ինչպես նաև ռեստորանային համալիրի ընդլայնման և վերակառուցման համար առկա է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կառուցապատող Ռաֆիկ Հայրապետյանին, 17.01.2018 թվականին տրված հ.01/18-Հ-152-3 քանդման թույլտվությունն ու հ.01/18-07/1-Հ-152-4 նախագծման թույլտվությունը (ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը)»,- ասված է պատասխանում:
Մինչդեռ Տարոն Մարգարյանին մենք հարցրել էինք, թե ի՞նչ է կառուցվում Երեւանի Ավան վարչական շրջանում գտնվող Հարսնաքար ռեստորանի տեղում: Խնդրել էինք տրամադրել շինթույլտվության մասին որոշումը, կառուցապատվող շինության էսքիզները: Բացի դա քաղաքապետին տեղեկացրել էինք, որ 18.01.2018 թվականի դրությամբ տարածքում կառուցապատում է իրականացվել առանց համապատասխան ցուցանակի, որտեղ պետք է նշված լիներ, թե ինչ շինություն է կառուցվում ու հարցրել էինք՝ արդյո՞ք դա պատասխանատվություն է ենթադրում, եթե այո, ապա ի՞նչ միջոցներ են ձեռնարկվել այդ ուղղությամբ:
Քաղաքապետարանից ստացած պատասխանից նախ եւ առաջ ակնհայտ է դառնում, որ Տարոն Մարգարյանը ձեռնպահ է մնում Ռուբեն Հայրապետյանի որդու գործողությունների դեմ որեւէ քայլ ձեռնարկելուց: Քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության պատասխանից էլ պարզ է դառնում, որ քանդման եւ նախագծման թույլտվությունը տրամադրվել է մեր հրապարակումից իբրեւ թե 1 օր առաջ: Մինչդեռ հունվարի 18-ին մեր հրապարակած տեսանյութից պարզ է դառնում, որ ընդամենը 1 օրում անհնար էր քանդել ռեստորանային համալիրի մի մասի պատուհանները, հենասյուները եւ շենքի հարեւանությամբ կանգնեցնել բոլորովին նոր հենասյուներ: