Մեկ բուժքույրը համատեղությամբ կարող է աշխատել նաեւ հարակից մանկապարտեզներում. ԿԳՆ պաշտոնյա
Արդեն անդրադարձել ենք, որ Հայաստանում գործող նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների օրինակելի հաստիքացուցակում կատարվել են փոփոխություններ, ինչի հետեւանքով օրինակ նվազեցվել են բուժքրոջ հաստիքային միավորները, իսկ մեթոդիստ-տնօրենի ուս. գծով տեղակալի հաստիքային միավորներն ավելացվել են:
Բուժքրոջ 0.5 հաստիքը նշանակում է, որ նա ամբողջ օրը մանկապարտեզում չի գտնվելու, ինչը ծնողների շրջանում որոշակի դժգոհություն է առաջացրել: Կրթության եւ գիտության նախարարության նախադպրոցական եւ միջնակարգ կրթության քաղաքականության մշակման ու վերլուծության բաժնի պետ Սյուզաննա Մակյանը, մեր հարցմանն ի պատասխան մեկնաբանելով այս խնդիրը, ասաց.
«Ամեն դեպքում կես հաստիք սահմանել ենք մեկ եւ երկու խումբ ունեցող մանկապարտեզների համար, որովհետեւ երեխաների քանակը շատ փոքր է, եւ այդ բուժքույրը համատեղությամբ կարող է աշխատել հարակից մի քանի մանկապարտեզում: Ու, բնականաբար, եթե, Աստված չանի, կարիք լինի, իրեն կկանչեն: Մենք նաեւ հնարավորություն ենք տալիս, որպեսզի այդ բուժքույրը կարողանա մի քանի տեղում աշխատել, որովհետեւ այսպես թե այնպես, եթե սաների թիվը 40-50 է, նպատակահարմար չէ ամբողջ դրույքով բուժքույր պահել՝ ֆինանսական ծանր պայմաններում, որովհետեւ կան հաստիքներ, օրինակ, մեթոդիստի հաստիքը, որը տեղակալ է համարվում, բայց նա մեզ համար տեղակալ չէ, մեթոդիստ է, որը պատասխանատու է բովանդակության համար: Չեմ ասում՝ մեթոդիստը բուժքույրից կարեւոր է, բայց իրենք երկուսն էլ նույն հարթության վրա պիտի լինեն»:
Սյուզաննա Մակյանը նաեւ հավելեց, որ մինչեւ այս փոփոխությունները կային մանկապարտեզներ, որտեղ առկա չէր մեթոդիստի հաստիք, ինչը նույնպես անընդունելի է նախարարության համար: Մեր զրուցակիցը նաեւ ընդգծեց, որ նոր հաստիքացուցակով միայն նվազագույն շեմն է սահմանված, հետեւաբար այն համայնքները, որոնք կունենան ֆինանսական միջոցներ, հաստիքային միավորները կարող են ավելացնել:
Լուրը տպագրվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի փետրվարի 14-ի համարում: