ԱԺ պատգամավոր, ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 5-ին գրավոր դիմել է ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին եւ պահանջել պարզաբանել, թե ինչ հիմքով են արդեն ՀՀ 4-րդ նախագահ Արմեն Սարգսյանին տեղեկանք տրամադրել այն մասին, որ նա վերջին վեց տարում հանդիսացել է ՀՀ քաղաքացի: Պատգամավորը Գասպարյանից հիմքեր է պահանջել նաեւ այն մասով, թե ինչն են հաշվի առել, որ Սարգսյանը 2011 թվականից հետո Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի չէ:
Նշենք, որ մամուլում հայտնվել են փաստաթղթեր այն մասին, որ Արմեն Սարգսյանը 2012 թվականին էլ Բրիտանիայի քաղաքացի է եղել եւ ստորագրել է ինչ-որ փաստաթղթերի տակ՝ որպես նշյալ երկրի քաղաքացի: Արմեն Սարգսյանն էլ որպես հերքում նշում է այն, որ ինքը 2011 թվականին դիմում է գրել եւ հրաժարվել Անգլիայի քաղաքացիությունից, սակայն անփույթ աշխատանքի արդյունքում նրան ցանկից չեն հանել: Այս առիթով, երբ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը պահանջել է հրապարակել գրված դիմումը Արմեն Սարգսյանը հրաժարվել է: Դաշինքը Սարգսյանին համարում է ՀՀ 4-րդ ոչ լեգիտիմ նախագահը: