ՀՔԾ-ն իր տրամադրության տակ ունի Քոչարյանի հայտարարության տեսագրությունը. Կոստանյան
ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը գրությամբ դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին, որպեսզի Մարտի 1-ի գործով հարցաքննեն ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Դատախազությունից Փաշինյանին պատասխանել էին, որ Քոչարյանին հարցաքննելու հիմքեր չկան:
Եթե Ռոբերտ Քոչարյանին Մարտի 1-ի գործով հարցաքննելու հիմքեր չկան, ապա ո՞վ է տալու այն հարցի պատասխանը, թե որտեղից տեղեկությունը, որ ակտիվիստները 2008 թվականի մարտի 1-ին ավտոբուսների հետեւից կրակել են ոստիկանների ուղղությամբ: ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը, ՀԺ-ի այս հարցին պատասխանելով, նշել է, որ այդ հարցի պատասխանը նախաքննական մարմինն է տալու:
«Նախաքննության մարմինը բոլոր հարցերի պատասխանը տալու է եւ 2-րդ նախագահին հարցաքննելու անհրաժեշտության բացակայությունն այն է, որ նախագահը, եթե անում է հայտարարություն, ուրեմն ինքը հիմք է ընդունում կոնկրետ տեսաձայնագրություններ: Ես ասել եմ, որ բոլոր տեսաձայնագրությունները, որոնց մասին ընդհանրապես խոսվում է, որի հիման վրա հայտարարություններ են արվում, դրանք գտնվել եւ գտնվում են նախաքննության մարմնի տրամադրության տակ: Հետեւաբար, եթե մի հետեւություն արվում է տեսաձայնագրության հիման վրա, այդ հետեւությունը կարող է անել նախաքննության մարմինը, առանց այդ տեսագրությունը դիտած տարբեր մարդկանց հարցաքննելու: Օբյեկտիվորեն Ռոբերտ Քոչարյանին հարցաքննելու անհրաժեշտությունը չկա, եւ սա ոչ թե նրա համար, որ մենք խոսում ենք ՀՀ 2-րդ նախագահի մասին, սա կարող էր հայտարարել ցանկացած անձ, որը դիտել էր տեսագրությունը եւ այդ ժամանակ էլ հարցաքննության կարիք չէր լինի»,- մեկնաբանեց Գեւորգ Կոստանյանը:
Հարցին, թե ո՞վ է տեսագրության հեղինակը եւ ե՞րբ է այն արվել, Կոստանյանն ասել է. «Ես վստահ եմ, որ նախաքննական մարմինն (ՀՔԾ) այս հարցերի պատասխանն իր տրամադրության տակ ունի, թե ով է տեսագրության հեղինակը եւ որ պահին է ֆիքսել»: