ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն առաջարկեց մի քանի օր էլ համբերել եւ պարզ կլինի, թե ով է վարչապետի իրենց թեկնածուն:
«Դուք բավական համբերատար եք, մի քանի օր համբերեք, մենք դրա հանգուցալուծումը կտանք եւ կհայտարարենք մեր թեկնածուի մասին»,- ասաց նա:
Հարցին, թե պարտադիր Սերժ Սարգսյանը պետք է վարչապետ լինի՞, որպեսզի թրծի ավելի երիտասարդներին որպես քաղաքական գործիչ, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց, թե իրենք դեռ որոշում չեն կայացրել:
«Դուք հնչեցնում եք անուններ, եթե մենք նպատակահարմար գտնենք այս փուլում, որ լինի ձեր նշած թեկնածուն, այդ ժամանակ կտանք մեկնաբանություններ: Այս պահին ունենք նախագահ, որը Սերժ Սարգսյանն է, ունենք ընտրված նոր նախագահ, ունենք ՀՀ վարչապետ, որը սահմանադրական իր լիազորությունները պատշաճ կատարում է եւ մենք գոհ ենք իր աշխատանքից, իսկ ապրիլի 9-ից հետո արդեն կխոսենք մեր անելիքների մասին»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով քաղաքական որոշ ուժերի կողմից փողոցային պայքար սկսելու հայտարարություններին եւ հարցին, թե ՀՀԿ-ն որեւէ անհանգստություն ունի՞ այդ պայքարից, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց.
«Պետք է որ զգաք՝ մենք որեւէ անհանգստություն չունենք, յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ունի իր ճանապարհային քարտեզը, ինքն է որոշում իր պայքարի ձեւը: Ես հասականում եմ, որ արտախորհրդարանական ուժերը փորձում են փողոցն օգտագործել, բայց անհասկանալի է, երբ խորհրդարանական ուժերը խորհրդարանը թողած՝ գնում են փողոցային պայքարի»,-ասաց նա:
Հարցին՝ խորհրադարանում կարելի՞ է իշխանափոխության հասնել, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց, թե խորհրդարանը միտված է հենց դրան եւ բոլոր ընտրությունների միջոցով է կատարվում իշխանափոխություն:
«Իշխանափոխության համար պայքար միշտ էլ կարող է լինի, հիմքեր պետք է լինեն, պետք է հանգիստ սպասեն 2022 թվականին, որ սահմանադրական ճանապարհով հասնեն իրենց նպատակին»,- ասաց նա:
Հարցին, թե տեղի՞ն են այն դիտարկումները, որ երբ Սերժ Սարգսյանի լիազորություններն ավարտվեն, իշխանությունն այդ մեկ շաբաթում ավելի խոցելի կլինեի, Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, թե ինքը նման կոչերին հումորով է վերաբերվում:
«Իշխանությունը մի արկղ չէ, որ գնան ու վերցնեն, հիմքեր են պետք: Մեկ շաբաթվա, մեկ ամսվա ընթացքում սահմանադրորեն իշխանությունը նորից կլինի իր տեղում: Աժ նախագահը կղեկավարի որպես երկրի գլուխ, եւ այստեղ որեւէ արտառոց բան չկա: Շատ է եղել, որ նախագահն արձակուրդում կամ երկրից դուրս է եղել: Այդ ընթացքը մարդիկ ցանկանում են օգտագործել, իրենց իրավունքն է, կարող են օգտագործել»,-ասաց նա: