Թող հիմա փորձեն ինձ բերման ենթարկել. Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՀՀԿ-ականների սպառնալիքների մասին
Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության վարչության անդամ, ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է պայքարել Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ: #ԻմՔայլը նախաձեռնության շրջանակներում Փաշինյանը եւ արշավի մյուս մասնակիցները հասել են արդեն Լոռու եւ Տավուշի մարզերի սահմանաբաժանին: Նիկոլ Փաշինյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում նշել է, որ անկախ ՀՀԿ-ականների սպառնալիքներից՝ իրենք կատարելու են իրենց քայլերը:
Պարոն Փաշինյան, այսօր արդեն #ԻմՔայլը նախաձեռնության 6-րդ օրն է: Ի՞նչ արդյունքի եք հասել այս օրերի ընթացքում:
- Հասել ենք նրան, որ արդեն 120 հազար քայլ ենք կատարել եւ կտրել ենք մոտավորապես 80 կմ: Արդյունքները երեւալու են ապրիլի 13-ին մարդկանց ներկայությունից եւ ապրիլի 13-ից 14-ը մեր քայլարշավը ուղերձ է քաղաքացիներին անելու իրենց քայլը, որովհետեւ, եթե քաղաքացին անի իր քայլը, ուրեմն Սերժ Սարգսյանն ու Հանրապետական կուսակցությունը կանեն իրենց հետքայլը:
- Ապրիլի 13-ին Ազատության հրապարակում այլ քաղաքական ուժեր եւս լինելու են: Մասնավորապես, Երկիր ծիրանի կուսակցությունը եւ Հայաստան Պետության ճակատը եւս իրազեկում են ներկայացրել այդ օրը հանրահավաք անցկացնելու մասին: Հայաստան Պետության ճակատից կարծում են, որ ՔՊ-ի հետ նույն պահին հրապարակում լինելով միմյանց չեն խոչընդոտի: Ձեր քայլերը որո՞նք են լինելու՝ այլ ուժի հետ հրապարակում լինելու դեպքում:
- Մենք ասել ենք մեր պայմանները, ունենք պաշտոնական խողովակ նրանց հետ շփվելու, բայց այս պահի դրությամբ ոչ մի ազդակ չունենք, որ մենք այդ հարցում ունենք ընդհանուր հայտարար: Մենք ասել ենք, որ մեր գործողություններում բացառում ենք բռնությունն ու հակաբռնությունը: Պատրաստ ենք համագործակցել այն ուժերի հետ, ում համար սա սկզբունքային հարց է եւ կան երաշխիքներ, որ այս սկզբունքը կպահվի, քանի դեռ երաշխիքներ չկան եւ պայմանն ընդունված չի, մենք դժվար ենք պատկերացնում համագործակցությունը եւ միանալը:
- ՀՀԿ-ականներն, անդրադառնալով Ձեր այն հայտարարություններին, որ փողոցներ են փակվելու, Ազգային ժողովի մուտքներն են փակվելու, որպեսզի նրանք չկարողանան մտնել քվեարկության, նշում են, որ Ձեր հայտարարությամբ իրավապահները պետք է զբաղվեն, որպեսզի իրենք աշխատանքի ժամին իրենց աշխատավայրում լինեն: Սա սպառնալի՞ք է:
- Ինձ չի հետաքրքրում, թե դա ինչ է, մենք մեր ասելիքն ասում ենք: Շատ հստակ, պարզ, թափանցիկ մեր ծրագրերը ներկայացնում ենք եւ ասում ենք, որ Ազատության հրապարակում ակնկալում ենք տեսնել այնքան ժողովուրդ, որ հնարավոր լինի ֆիզիկապես շրջափակել, խիտ շրջանով շրջափակել Ազգային ժողովի շենքը, որպեսզի հնարավոր չլինի ներսում որեւէ ընտրություն կատարել:
- Եթե շրջափակելուց հետո ոստիկանները փորձեն ցուցարարներին բերման ենթարկել, Ձեր քայլերը որո՞նք են լինելու: Ասում ենք, որ բռնությանը բռնությամբ չեք պատասխանելու, ի՞նչ գործողություններ եք անելու:
- Թող հիմա փորձեն բերման ենթարկել, ինչո՞ւ հիմա չեն ենթարկում: Երբ կլինի գործողություն այն ժամանակ պարզ կլինի, ինչու ենք «Կիկոսի մահ»-ը սարքում: Ի՞նչ է, տեղս չգիտե՞ն: