Այսօր Մարզահամերգային համալիրում ՀՀ 4-րդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի երդմնակալության արարողությունից առաջ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այն՝ ինչ հիմա կատարվում է Հայաստանում, առաջին անգամն է:
«ԱԺ-ն ընտրել է նախագահին, դրա համար մենք ասում ենք, որ սա աննախադեպ է, ըստ էության, նա չորրորդ հանրապետության առաջին նախագահն է: Մեծ են հույսերը, որովհետեւ մենք այն փոփոխությունները, որ նախատեսել ենք իրականացնել այս համակարգային փոփոխությունների արդյունքում, մեծ մասով պայմանավորված էր նախագահի պաշտոնով եւ այն անձով, որ պետք է հանդիսանա Սահմանադրության պահապանը: Այս լիազորության իրականացումից շատ բան է կախված՝ որքանով Սահմանադրությունը կյանքի կկոչվի եւ անխափան տեղի կունենա այդ գործընթացը»,- ասաց պատգամավորը:
Ռուստամյանը չի կիսում այն կարծիքը, որ վիճահարույց մնաց Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցը: «Բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերն իսկապես կան, այն հարցերը, որոնք բարձրացվել են, դրանց էլ պատասխան է տրվել: Չեմ կարծում, որ անընդհատ պետք է ականներ դնել նոր պաշտոնյաների տակ: Մենք չենք ունեցել նախադեպ, որ մի նախագահ ունենանք եւ նրա նկատմամբ կասկածանք չառաջացնենք: Նա 7 տարով է լինելու նախագահ, այլեւս չի կարող առաջադրվել, եւ սա պատմական շանս է նրա համար, պետք է կարողանա իր անունը թողնել պատմության մեջ»,- ասաց Ռուստամյանը:
Անդրադառնալով վարչապետի թեկնածուի հարցին, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ շատ քիչ ժամանակ մնաց, պետք չէ առաջ անցնել: «Մենք ասել ենք՝ կհարգենք ցանկացած որոշում, որ Հանրապետականը կկայացնի, որովհետեւ դա կոլալիցիոն համաձայնագրով նախատեսված դրույթ է»,- ասաց նա:
Ռուստամյանը հայտարարեց նաեւ, որ «Ծառուկյան» դաշինքի հետ հնարավոր կոալիցիա կազմելու հարց դեռ գոյություն չունի: «Ես երեւի հեռու չեմ կանգնած այդ կոալիցիոն երեւույթից, կարծում եմ՝ դրա մասին տեղյակ կլինեի: Կոալիցիա կլինի, թե որեւէ այլ համագործակցության ձեւ, մենք երբեք դեմ չենք որեւէ մի քաղաքական ուժի հետ համագործակցել, եթե դա համապատասխանում է մեր նպատակներին եւ դրած խնդիրներին»,- շեշտեց նա:
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարն անդրադաձավ նաեւ ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությանը եւ հայտարարությանը, որ ԱԺ շենքը շրջափակելու են եւ խոչընդոտելու են, որ պատգամավորները գնան նիստերի դահլիճ ու մասնակցեն վարչապետի քվեարկությանը: Պատասխանելով հարցին՝ եթե ՀՅԴ-ն փորձի խորհրդարան մտնել եւ տեսնի, որ ժողովուրդը փակել է խորհրդարանի մուտքը, ի՞նչ են անելու, ասաց. «Այդ մոտեցումն ինքին հակաօրինական է, չի կարելի խոչընդոտել պատգամավորին՝ մասնակցելու նիստին, սա ցանկացած պատգամավոր գիտի, դա պատգամավորի սրբազան իրավունքն ու պարտականությունն է, որը կանոնակարգով սահմանված է: Կոչ անել, որ որեւէ ձեւով չթողնեն պատգամավորը մասնակցի նիստին, ճիշտ մոտեցում չէ: Բայց ժողովրդին ակտիվացնելու, քաղաքական պայքարը շարունակելու տարբեր եղանակներ գտնելն ամեն մեկի իրավունքն է, եւ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ընտրել է այդ ձեւը: Ես չեմ տեսնում, որ դա մեծ հույս եւ հավատ է ներշնչում մյուսներին, հակառակ պարագայում դա զանգվածային երեւույթ կդառնար, մարդիկ էլ հասկանում են, որ այդ ճանապարհը ոչ մի տեղ չի տանելու»: Հարցին՝ եթե փակվեն ԱԺ մուտքերը՝ ինչպե՞ս են մտնելու նիստերի դահլիճ, նման ճանապարհներ նախատեսե՞լ է ՀՅԴ-ն, Ռուստամյանը կատակեց. «Եթե նախատեսած ճանապարհներն ասեմ, չեն թողնի էդ ճանապարհով մտնել»: Նա նշեց, որ ամեն դեպքում, մտնելու են ԱԺ: «Անկասելի է մեր ընթացքը, կմտնենք: Բոլոր ճանապարհները մեզ հայտնի են, ԱԺ-ի բոլոր ելումուտերն առնվազն հին պատգամավորները գիտեն»,-եզրափակեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ում2024-ին քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 107 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վնաս