Հայաստանի Հանրապետության երեք փոխվարչապետից տարիքով ամենաավագը 46-ամյա Մհեր Գրիգորյանն է: ՀՀ նորանշանակ փոխվարչապետը Հայ-ռուսական համալսարանի Էկոնոմիկայի և բիզնեսի ինստիտուտի դասախոս է, Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի պահեստազորի սպա:
Մհեր Հերբերտի Գրիգորյանը ծնվել է 1972 թվականին, Աշտարակ քաղաքում:
1989 թվականին Մհեր Գրիգորյանն ընդունվել է Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետ, ապա ավարտելուց հետո՝ 1991 թվականից սովորել է ԵՊՀ իրաբանական ֆակուլտետում` ստանալով իրավագետի որակավորում: 1997-1998 թվականներին անցել է Մեծ Բրիտանիայի Լիդսի համալսարանի բիզնես դպրոցի 6-ամսյա որակավորման դասընթաց:
Մհեր Գրիգորյանը 1994-ից երկու տարի շարունակ Ռուսաստանում զբաղվել է անհատ ձեռնարկատիրությամբ, 1996 թվականից սկսել է աշխատել ՀՀ Կենտրոնական բանկում՝ որպես իրավաբան, ապա ավագ իրավաբան-խորհրդատու, իսկ 1997-1999 թվականներին զբաղեցրել է Իրավաբանական վարչության ղեկավարի պաշտոնը:
1999–2005 թվականներին աշխատել է Հայներարտբանկում (այժմ՝ Ամերիաբանկ)՝ որպես իրավաբանական ծառայության ղեկավար եւ գործառնական տնօրեն:
Բանկային համակարգում Գրիգորյանն իր աշխատանքը շարունակել է 2002-2006 թվականներին Համաշխարհային բանկին իրավաբանական-խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելով՝ միեւնույն ժամանակ 2004-2005 թվականներին աշխատել նաեւ «HSBC բանկ Հայաստան»-ում՝ որպես իրավաբանական ծառայության ղեկավար:
Այնուհետեւ 2005-2007 թվականներին եղել է «Ինեկոբանկ»-ի գործադիր տնօրեն,
2007-2011-ին աշխատել է «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկում՝ արդեն գործադիր տնօրենի տեղակալի պաշտոնում: 2006-2018 թվականներին զբաղեցրել է «Առկա Կրեդիտ Ռեփորթինգ»-ի խորհրդի անդամի պաշտոնը:
2017 թվականին Գրիգորյանը Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով պարգեւատրվել է Անանիա Շիրակացու մեդալով՝ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ, տնտեսության զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար:
Սերժ Սարգսյանն ու Մհեր Գրիգորյանը
Մհեր Գրիգորյանը 2011 թվականին նշանակվել է «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահ, այս պաշտոնում աշխատել մինչև 2018 թվականի մայիսի 12-ը՝ ՀՀ փոխվարչապետ նշանակվելը:
Գրիգորյանը «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի վարչության նախագահի պաշտոնին զուգահեռ եղել է նաեւ «Արմենիա Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերության խորհրդի նախագահ՝ կրկին մինչեւ ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնը ստանձնելը:
Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա: