Ապրիլի 20-ի դրությամբ ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը կազմել է 387.21 դրամ՝ նվազելով 0.45 դրամով:
Եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 426.00 դրամ (նվազել է 3.19 դրամով):
Վարչապետը մասնակցել է «Փոխակերպում դեպի կայունություն: Էներգիա և ֆինանսներ» խորագրով բարձր մակարդակի կոնֆերանսի բացմանը
Մեր կարևոր նպատակն է, որ ՀՀ քաղաքացիները և ռեզիդենտները մեծ հաշվով հարկերն ընկալեն ոչ թե սեփական գրպանից ուրիշինի ֆինանսական միջոցների արտահոսք, այլ սեփական, պայմանական ասած, աջ գրպանից` ձախ գրպան:
Պետք է արձանագրենք, որ 2023 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքները նույնպես քաջալերող են, շարունակում ենք գտնվել երկնիշ տնտեսական աճի ցուցանիշի մեջ:
Եվս մեկ առավելություն, որ նշեցին Կոնվերս բանկում, պրեմիում քարտապանների համար եզակի առաջարկն է:
«Ամերիաբանկն ավելի, քան 5 տարի է, ինչ թվային փոխակերպման ճանապարհին է»:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի հաճախորդներն այսուհետ կարող են ՌԴ-ից հեռախոսահամարով փոխանցումներ ստանալ կրկնակի իջեցված միջնորդավճարով՝ գործարքի գումարի 0,5%-ի չափով։
Կոնվերս բանկը ներկայացրել է նոր, թարմացված հավելվածը՝ ավելի ֆունկցիոնալ ու գրավիչ ինտերֆեյսով:
Մրցանակը հայտարարվել է ամսագրի կողմից անցկացվող աշխարհի լավագույն բանկերի 30-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխության շրջանակում։
Կենտրոնական բանկում տեղի է ունեցել ԿԲ ղեկավար կազմի եւ ԱԺ պատգամավորների հանդիպում:
Ամենապահանջվածը սմարթֆոններ, համակարգիչներ, կենցաղային և այլ տեխնիկա ձեռքբերելու համար տրամադրվող վարկեր են: Այդ պատճառով Յունիբանկը զգալիորեն ընդլայնել է գործընկերային ցանցը:
Ընկերությունները հանդես են գալիս մեկ ընդհանուր էկոհամակարգի ներքո, որի ներսում յուրաքանչյուր ծառայություն, յուրաքանչյուր առաջարկ մշակված է բացառապես հաճախորդների հարմարավետության համար։
Առաջիկայում պարտատոմսերը կցուցակվեն AMX-Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, ինչից հետո դրանք կսկսեն շրջանառվել երկրորդային շուկայում:
Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության՝ մինչև 2027 թվականը նախատեսված է Հայաստանի ՀՆԱ-ն հասցնել 26 միլիարդ դոլարի:
Ֆինանսավորման կարող են դիմել նաև Կոնվերս բանկի հաճախորդ չհանդիսացող անձինք՝ այցելելով ցանկացած մասնաճյուղ:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի բանկոմատներից միջոցների կանխիկացման համար միջնորդավճար չի գանձվում:
Խնայողությունների դիվերսիֆիկացումը և պարտատոմսերում ներդրումը օգնում է զսպել եկամտի կորստի պոտենցիալ ռիսկը՝ ապահովելով կայուն ֆինանսական հոսքեր:
Այս նախագծերի շնորհիվ տարեկան արտադրվում է շուրջ 300 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, ինչը նպաստում է մոտ 120.000 տոննա ածխաթթու գազի արտանետումների ծավալների կրճատմանը:
Հունվարի 31-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ:
Սա չի վերաբերում այն անձանց, որոնք կքնել են ու ունեն արդեն պայմանագրեր արտարժույթով տրամադրված վարկերի։
Ընդհանուր առմամբ 2022թ. ընթացքում հարթակում ստացվել է վարկունակության ստուգման ավելի քան 5․200 նախնական վարկային հայտ:
Կոնվերս բանկը կիրառում է բիզնեսի ֆինանսավորման լայն գործիքակազմ՝ սկսած վարկավորումից մինչև առևտրի ֆինանսավորման գործիքների և վերաֆինանսավորման միջազգային ֆոնդերի կիրառմամբ ֆինանսավորման բարդ սխեմաներ։
Ոչ ռեզիդենտներն իրենց ֆինանսական միջոցների հիմնական հատվածը՝ 84,93%-ը, նախընտրել են բանկերում որպես ավանդ ներդնել արտարժույթով։
Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել քննարկումները և ներկայացնել հարկային պոտենցիալի լիարժեք իրացմանն ուղղված համապատասխան առաջարկություններ:
Հաճախորդը կարող է ՀՀ դրամը փոխարկել այլ արժույթի ռուսաստանյան ՎՏԲ բանկի մասնաճյուղերում կամ փոխարկել շահավետ փոխարժեքով ВТБ Онлайн հավելվածում:
Այցի ընթացքում վարչապետ Փաշինյանին ներկայացվել է նաև Կենտրոնական բանկի վարչական շենքի նորակառույց վերնահարկը՝ իր բազմաֆունկցիոնալ դահլիճների հնարավորությամբ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Կենտրոնական բանկից, այս մասին որոշվել է ԿԲ խորհրդի նիստում:
Քննարկվել են առաջիկա տարում ֆինանսական համակարգերի կայունության և կառավարելիության պահպանման ուղիներն ու ռիսկերը և վերջիններիս չեզոքացմանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ձեռնարկելիք միջոցառումները:
Սեղանն դրված է «Ֆինանսական կրթություն և մաթեմատիկա․ խնդիրների և առաջադրանքների» ժողովածուն, որն ուսուցիչների և աշակերտների համար դառնալու է ֆինանսական կրթության դասավանդման լավագույն նյութերից մեկը։
Դեկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ:
Համապատասխանաբար հորդորում ենք ՀՀ քաղաքացիներին չվստահել ձեր գումարները ՀՀ կենտրոնական բանկի կարգավորման և վերահսկողության դաշտից դուրս գտնվող որևէ անձի (անձանց):
Ներկա պահին ՀՀ ֆոնդային բորսայում գնանշվում է Բանկի 5 մլրդ ՀՀ դրամ և 20 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով պարտատոմս:
Բանկը վերահսկում է ՀՀ կենտրոնական բանկը:
Հայ-իրանական պատմական հարաբերությունների դնամիկան այսօր տեսանելի է անգամ շարքային քաղաքացիներին:
Նոյեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը այսօր ԱԺ-ում ներկայացրել է ԿԲ-ի եզրակացությունը 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ:
Առաջիկա 4 տարվա ընթացքում ՏՏ ոլորտի ընկերությունները կառնչվեն բավականին մեծ ճգնաժամի։
Եվս 27 մասնագետ Հայաստան կժամանի մինչ հոկտեմբերի 1-ը:
Օգոստոսի 2-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ:
Դոլարն ու եվրոն կրկին էժանանում են
Փաստաթուղթը ստորագրել են Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը և ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը: Այս մասին հայտնում են քաղաքապետարանից:
Հաճախորդին կառաջարկվի նաև նաև մինչև 500.000 ՀՀ դրամի վարկային սահմանաչափ:
Կենտրոնական դրամատունն իրականացրել է նպատակադրված ցածր գնաճային քաղաքականություն:
Տվյալների համադրությամբ կարելի է հստակ տեսնել, թե ՀԴՄ սարք ունեցող, որ կազմակերպությունը չունի տերմինալ:
Ընդ որում՝ համապատասխան ծանուցումը ստանալուց և սպասարկող բանկի մասին տեղեկանալուց հետո ՀԴՄ սարքի վրա ծրագրի ակտիվացումը կատարվելու է բանկի կողմից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ֆինանսական շուկային վերաբերող մի շարք հարցեր:
Ծրագրի միջոցով վարկ վերցնելիս անձը պետք է նախ ներկայացնի բնակարանի տեխնիկական վիճակի վերաբերյալ լիցենզավորված կազմակերպության տված եզրակացությունը։
Որոշման համաձայն՝ այն կմնա ներկայիս 9.25%-ի չափով։
ՀՀ տարածքում ներդրումային ծառայություններից օգտվելու համար կարող եք դիմել Կենտրոնական բանկի կողմից համապատասխան լիցենզիա ստացած ներդրումային ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններին
Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:
Մայիսի 24-ի նիստի արդյունքում ՀՀ կենտրոնական բանկի (ԿԲ) խորհուրդն իր համաձայնությունն է տվել Վարշավայի ֆոնդային բորսայի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ձեռքբերմանը։
Յուրի Հովհաննիսյանը Դուբնայի (ՌԴ) Գ. Ն. Ֆլյորովի անվան ՄՀՄԻ միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիայի գիտական ղեկավարն է:
Հուշադրամը հատվել է Լեհաստանի դրամահատարանում:
Անվանական պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից: