Պարոն Բաբլոյանը հրավիրված է եղել, որոշակի թյուրիմացություն է եղել. Նիկոլ Փաշինյան
Խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ անդրադարձավ նաեւ, թե ինչո՞ւ է երեկ Սարդարապատի հուշահամալիրում տեղի ունեցած միջոցառմանը ԱԺ նախագահի բացակայել:
«Պարոն Բաբլոյանը հրավիրված է եղել, ես կարծում եմ, որ այս անցումային շրջանի հետ կապված որոշակի ցավալի թյուրիմացություն է եղել: Ես հույս ունեմ, որ բոլորս հասկանում ենք, որ Հայաստանում ավանդույթ կա, որ բոլոր հարցերը վարչապետի մակարդակով պետք է քննարկել եւ լուծել՝ ընդհուպ փողկապի գույնը, թե դեմքի ինչ արտահայտություն ունենալ, ու քանի որ հիմա գործող վարչապետը հարկ չի համարում բոլոր մանրամասների մեջ մտնի՝ թե ով ինչ ասի, ինչ խոսի, ով ինչ դեմքի արտահայտություն ունենա, այդպիսի թյուրիմացություններ կլինեն: Համակարգը, թերեւս, այն իներցիայով է գործում, որ իշխանությունը խնդիր ունի ընդդիմության համար տհաճություններ ստեղծելու, իհարկե, այդ տրամաբանությունը չպիտի գործի»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ երեկվա միջոցառումների հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան:
«Այդ միջոցառումն, ընդհանուր առմամբ, ընդունելի եւ հասկանալի լինելով՝ մի շարք դրվագներով ուղղակի անընդունելի բաներ եւ թյուրիմացություններ ուներ: Ես համոզված եմ, որ առաջիկայում որոշ շտկումներ կլինեն»,- եզրափակեց նա:
Հիշեցնենք, որ երեկ Առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված Սարդարապատում տոնական միջոցառման ժամանակ հնչել էին երկրորդ աշխարհամարտի հաղթանակին նվիրված երգեր, ինչը մեծ քննադատությունների էր արժանացել: Քննադատությունների արժանացել նաեւ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի բացակայությունը: