Բողոքի ասուլիս Գյումրիում. Կարինե Ավդալյանը յուրացրել է պետական պաշտոնը եւ պետք է հեռանա
Գյումրիի Ժուռնալիստների Ասպարեզ ակումբում Կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղի դասախոսներն ու ուսանողները պահանջել են կոնսերվատորիայի ռեկտոր Կարինե Ավդալյանի հրաժարականը: Պահանջին միացել էր նաեւ կոնսերվատորիայի նախկին դասախոս Հասմիկ Հարությունյանը: Նրա ներկայությունն այդ հավաքին շատերին զարմացրեց, քանի որ Հասմիկ Հարությունյանը կոնսերվատորիայում աշխատած տարիներին մշտապես եղել է Կարինե Ավդալյանի վստահելի ներկայացուցիչը: Ըստ Հասմիկ Հարությունյանի, Կարինե Ավդալյանը պետք է ինքնակամ հեռանա պաշտոնից:
«Բուհում տնօրենը տանում է միանձնյա ղեկավարում, բայց սա պետական ուսումնական հաստատություն է, եւ չի կարելի յուրացնել պաշտոնը: Այնպես որ, նա պետք է հեռանա»,- ասաց նա:
Այդ բուհում բարեփոխումներ անել հնարավոր չէ, այնտեղ շեղված է երաժշտական բարձրագույն կրթության ռազմավարությունը, բովանդակախեղված է, առաջնահերթությունները շրջված են գլխիվայր: Ասուլիսի ներկաների համար խիստ անակնկալ, Հասմիկ Հարությունյանը հայտարարեց, որ արդեն 5-րդ տարին է չի աշխատում կոնսերվատորիայում, հեռացել է ինքնակամ, քանի որ աշխատավայրում ենթարկվել է նվաստացումների: Իսկ դրանց մասին միայն այսօր է խոսում, քանի որ նախկինում վստահ է եղել, որ բարձրաձայնելու դեպքում որեւէ փոփոխություն ակնկալելն անօգուտ էր:
«Եթե չլիներ Թավշյա հեղափոխությունը, ես էլի կլռեի, քանի որ գիտեի, ոչինչ մեր կյանքում չէր փոխվելու: Իսկ հիմա կարող ենք ամեն բան փոխել: Ես ցավակցում եմ այն դասախոսներին, ովքեր հիմա ահաբեկված նստած են լսարաններում: Ուզում եմ նրանց ասել, որ ամեն ինչ հիմա ձեր ձեռքում է, եկել է ամեն ինչ զրոյից սկսելու ժամանակը»:
Հիշեցնենք, որ տեւական ժամանակ է Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Գյումրու մասնաճյուղում դասադուլների եւ անհնազանդության այլ ակցիաների միջոցով պահանջում են ղեկավար Կարինե Ավդալյանի հրաժարականը: Այս մասին նաեւ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանն է տեղյակ: Նախարարը պատրաստվում է խնդրի կարգավորման համար առաջիկա օրերին լինել Գյումրիում: