Միքայել Մինասյանի Արմնյուզում ճգնաժա՞մ է. գործընկերն ասում է՝ փողերն ուշացրել են
Սերժ Սարգսյանի փեսային՝ Վատիկանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանին պատկանող «Պանարմենիան» մեդիա հոլդինգում ֆինասական խնդիրներ կան: Մասնավորապես, «Հայկական ժամանակ»-ին մեդիա գրուպի աղբյուրները փոխանցեցին, որ ծանր է հատկապես «Արմնյուզ» հեռուստաընկերության վիճակը: Մեղմ ասած, այն գտնվում է տնտեսական ճգնաժամի մեջ: Անգամ տեղեկություններ կան, որ Միքայել Մինասյանը հեռուստաընկերության բաժնետոմսերը դրել է վաճառքի եւ դրանցով հետաքրքրված են գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը ու «RBC» ռուսական մեդիա հոլդինգի սեփականատերերը:
«Արմնյուզի» գլխավոր տնօրեն Հրաչ Քեշիշյանը հեռուստաընկերության վաճառքի մասին տեղեկությունները ՀԺ-ի հետ զրույցում հերքեց, նշելով՝ իրականությանը չի համապատասխանում: Նա նաեւ փոխանցեց, որ աշխատակիցների մեծ մասն այս պահին գտնվում է արձակուրդի մեջ, իսկ սեպտեմբերից «Արմնյուզը» մեծ թափով սկսելու է նոր եթերաշրջանը:
Մեզ հայտնի դարձավ, որ «Արմնյուզը» պարտքեր ունի «Ա1+» հեռուստաընկերությանը: Բանն այն է, որ այս երկու հեռուստաընկերությունները 2012 թվականից պայմանագիր ունեն, որի համաձայն՝ «Ա1+»-ն արտադրում եւ «Արմնյուզին» հեռարձակման համար տրամադրում է «Այբ-Ֆե+» լրատվական թողարկումը: Պայմանագրի համաձայն՝ «Արմնյուզը» վճարում է «Ա1+»-ին հեռուստաարտադրանքի համար: Սակայն մի քանի ամիս է՝ կուտակված պարտքեր կան, որոնք «Արմնյուզը» չի կարողանում մարել:
«Արմնյուզ հեռուստաընկերությունը որեւէ մեկին պարտք չէ, մանավանդ իր լավագույն գործընկերներից՝ Ա1+ հեռուստաընկերությանը: Տեղեկությունը կարող եք ճշտել Ա1+-ից»,- վստահեցրեց Հրաչ Քեշիշյանը:
«Ա1+»-ից, թեեւ հաստատում են, որ այս պահին պարտքեր չկան, բայց հստակ ընդգծում են, որ ոչ հեռավոր անցյալում «Արմնյուզը» «Ա1+»-ին պարտքեր ունեցել է:
«Այսօրվա օրով որեւէ պարտք արդեն չկա: Ամեն ինչ շատ հանդարտ, իր հունով շարունակվում է: Մենք մեր ձեւաչափն ենք մի քիչ փոխել եւ հուսով եմ, որ ուշացումներ եւ չմուծումներ էլ չեն լինի՝ մինչեւ վերջ: Ուշացումներ բոլորի մոտ էլ կան: Ես էլ եմ շատերին ուշացնում»,- մեզ հետ զրույցում ասաց «Ա1+»-ի սեփականատեր Մեսրոպ Մովսեսյանը:
Մովսեսյանի պատասխանին զուգահեռ, «Ա1+»-ի մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ «Արմնյուզի» ֆինանսական վիճակը վերջին մեկ տարվա ընթացքում այնքան է վատացել, որ «Ա1+»-ին առաջարկել են կրճատել «Այբ-Ֆե+» լրատվական թողարկման ժամաքանակը, որպեսզի քիչ վճարեն: Նախկին 29 րոպեի փոխարեն այն «Արմնյուզով» եթեր է գնում ընդամենը 15 րոպե: ՀԺ-ի այս տեղեկության վերաբերյալ՝ Հրաչ Քեշիշյանն ասաց.
«Մենք փորձում ենք հեռուստադիտողին տարբեր ֆորմատներ առաջարկել: Նախկինում Ա1+-ի լրատվական թողարկումն արվում էր հաղորդավարով՝ Արամ Աբրահամյանն էր վարում, հետո նա գնաց «Շանթ» հ/ը եւ հիմա առանց հաղորդավարի է եթեր գնում: Ամառվա ամիսներին տեւողությունը կարճանում է, քանի որ լրատվության ծավալը չի բավարարում: Սովորաբար «Ա1+»-ի տեւողությունը եղել է 15-20 րոպե»:
«Արմնյուզի» սեփական լրատվական թողարկումները «թույլ են», այն իմաստով, որ վերահեռարձակում են «Պանարմենիան»-ին մաս կազմող «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ժամը» լրատվական ծրագիր ռեպորտաժները: Հարցին՝ արդյո՞ք սա ռեսուրսի բացակայության պատճառ է, Հրաչ Քեշիշյանը պատասխանեց.
«Դա կենտրոնացված համակարգով աշխատելու սկզբունք է, միասնական համագործակցություն է: «Ժամը» լրատվականն էլ որոշակի վերցնում է «Արմնյուզի» արտադրանքը: Մենք ռեսուրսներ չենք կրճատել: Որոշակի հաղորդումներ կան, որ սեպտեմբերին բացվելու են: Հիմա գործում է «Արմնյուզ 24» կաբելային հեռուստաալիքը, որը 24 ժամ միայն լրատվություն է եթեր հեռարձակում»,- ասաց նա եւ տեղեկացրեց, որ ոչ ֆուտբոլային օրերին «Արմնյուզի» ռեյտինգը բարձր է անգամ Հ1-ի ռեյտինգից:
Ի դեպ, նշենք, տեղեկություններ կան, որ «Պանարմենիան» մեդիա հոլդինգի սեփականատեր Միքայել Մինասյանը նեղ շրջանակում հայտարարել է, որ այլեւս դադարեցնում է լրատվամիջոցներին աջ ու ձախ ֆինանսավորել: Նա նշել է, որ մի կերպ պահելու է հոլդինգի լրատվամիջոցներին, իսկ հոլդինգից դուրս գտնվող եւ Մինասյանի գրպանի հաշվին ապրող ԶԼՄ-ները հետագա գոյատեւման համար նոր տանիք պետք է փնտրեն: Տեղեկություն կա նաեւ, որ ողջ կադրային եւ ֆինասական ռեսուրներն ուղղվում են «Արմենիա» TV-ի եւ Tert.am կայքի վարկանիշի պահպանմանը: Անհայտ պատճառներով՝ հոլդինգի լրատվական բաժինների ղեկավարներին ասվել է, որ նոր իշխանություններին չպետք է նեղացնել կոշտ եւ անցանկալի հարցեր տալով: Սա առնվազն տարօրինակ է. այս հոլդինգն ուներ բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ընդդիմադիր լրատվամիջոց դառնալու համար, քանի որ սեփականատերերն այլեւս իշխանության ղեկին չեն:
Այս եւ այլ տեղեկությունների շուրջ փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ «Պանարմենիան» մեդիա գրուպի գլխավոր տնօրեն Արմեն Արզումանյանից, սակայն նա եւ հոլդինգի հանրային կապերի բաժինը մեր զանգերն անպատասխան թողեցին:
«Արմնյուզի» վաճառքի տեղեկությունների մասին հետաքրքրվեցինք նաեւ «Ա1+»-ի սեփականատեր Մեսրոպ Մովսեսյանից: Հարցին՝ արդյո՞ք «Արմնյուզի» ղեկավարությունից ինչ-որ կերպ տեղեկացրել են համագործակցության հավանական կասեցման մասին, Մովսեսյանը պատասխանեց.
«Շարունակում ենք համագործակցել, քանի որ մեր պայմանագիրը շարունակվում է մինչեւ դեկտեմբեր: Երեւի դեկտեմբերին կվերանայենք մեր մոտեցումները՝ դադարեցնել, թե՝ ոչ: Եթե այնպիսի բան տեղի ունենա, որ սեփականատերը փոխվի եւ հրաժարվի «Ա1+»-ի պայմանագրային վիճակից, ապա նա պարտավոր է, ըստ պայմանագրի՝ փոխհատուցում տալ: Եթե նա պատրաստ լինի փոխհատուցել վնասները, ապա մենք պատրաստ ենք չհամագործակցել: Մենք պատրաստ ենք մինչեւ դեկտեմբեր շարունակել մեր պարտավորությունները կատարել: Այդպիսի խոսակցություն չի եղել: Ես ենթադրում եմ, որ նման գործընթաց չի էլ սկսվել: 2010 թվականից այդ խոսակցությունները կան, որ «Արմնյուզը» վաճառվում է, վերավաճառվում է, բայց մինչեւ այսօր որեւէ բան չի փոխվել»:
Մեսրոպ Մովսեսյանը, խոսելով «Ա1+»-ի հնարավոր եթեր վերադառնալու մասին, նշեց, որ այն եթերազրկվել է անօրինական: Ըստ նրա՝ դա եղել է միայն երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անձնական ցանկությունը եւ նա պետք է հատուցում տա հեռուստաընկերությանը:
«Հետաքրքիր կլիներ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը բյուջե փող փոխանցեր եւ այդտեղից նոր «Ա1+»-ին հատկացումներ արվեր»,- ասաց ընկերության տնօրենը: