Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի կողմից օգոստոսի 20-ին բարձրացված մտահոգությունները նախագահականից չեն մեկնաբանում: «Հայկական ժամանակ»-ը օգոստոսի 24-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք խորհրդարանից Արա Բաբլոյանի հետ հանդիպելու եւ բարձրացված հարցերը քննարկելու առաջարկ եղել է: Միաժամանակ խնդրել էինք պարզաբանել, եթե լինի նման առաջարկ, ապա նախագահը պատրա՞ստ է մասնակցել քննարկումներին: Նախագահականից խոստացան փոքր-ինչ ուշ մեկնաբանել, սակայն այդպես էլ պարզաբանում չտրամադրեցին:
Պարզվում է՝ ՀՀ վարչապետին, ՀՀ նախագահին, Բարձրագույն դատական խոհրդի նախագահին եւ Մարդու իրավունքների պաշտպանին հանդիպման հրավերք չի ուղարկվել: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում փոխանցեց Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը:
Դեռ օգոստոսի 20-ին Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը տեսաուղերձ էր հրապարակել, որտեղ նշում էր, թե նախատեսում է հանդիպումներ Հանրապետության նախագահի, Հանրապետության վարչապետի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի եւ միջազգային դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու երկրում ստեղծված իրավիճակը:
Բանն այն է, որ խորհրդարանի հանրապետական նախագահին մտագոհել էին օգոստոսի 17-ին՝ կառավարության հարյուր օրվան նվիրված հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հնչեցված մտքերը: Վարչապետը, մասնավորապես, ասել էր, որ եթե ժողովուրդը պահանջի, ապա երկրում տեղի կունենան Սահմանադրական փոփոխություններ: Նա խոսել էր անցումային արդարադատություն ստեղծելու մասին, եւ դատավորներին խորհուրդ էր տվել «խելքները գլուխները հավաքել»՝ չկատարել նախկին իշխանությունների պատվերները:
Վարչապետի քաղաքական հայտարարություններն Ազգային ժողովի նախագահը որակել էր ճնշումներ խորհրդարանի եւ դատական իշխանության նկատմամբ եւ նա հանդես էր եկել վերոնշյալ պաշտոնյաների հետ հանդիպելու առաջարկով:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում պատասխանելավ հարցին, թե երբ են նախատեսվում այդ հանդիպումները նշեց, որ Արա Բաբլոյանն այժմ գտնվում է գործուղման մեջ: Հավանաբար՝ հանդիպումները տեղի կունենան Բաբլոյանի՝ Չեխիայից վերադառնալուց անմիջապես հետո:
«Երբ հանդիպումները կայանան մենք առանձին-առանձին հաղորդագրություններ կտարածենք»,- մասնավորապես, ասաց Արսեն Բաբայանը:
Քննարկումների ձեւաչափն, ըստ Արսեն Բաբյանի, լինելու է ոչ ընդհանուր: Այսինքն՝ Աժ նախագահը իր մտահոգությունների շուրջ առանձին-առանձին քննարկումներ կունենա նշված բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: «Չեմ կարծում, որ քննարկում կլինի միասին: Ձեւաչափը երեւի կլինի առանձին»,- մեր զրույցում ասաց խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալը:
Առայժմ պարզ չէ, թե այդ հանդիպում-քննարկումները երբվանից են սկսվում: «Հստակ ժամկետ չեմ կարող ասել, բայց մոտ ապագայում՝ շուտով: Գոնե Ազգային ժողովի նախագահը Չեխիայից գա»,- եզրափակեց Արսեն Բաբայանը:
Սրան զուգահեռ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից պնդում են, որ Արա Բաբլոյանի եւ ՄԻՊ Արման Թաթոյանի միջեւ արդեն պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ հանդիպման հետ կապված:
«Ազգայն ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը կապվել է արդեն Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱԺ նախագահի՝ Չեխիա կատարած այցի վերադարձից հետո քննարկել հարցերը»,- «Հայկական ժամանակ»-ին փոխանցեց ՄԻՊ-ի մամուլի խոսնակ Նունե Հովսեփյանը:
Ազգային ժողովից Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանին քննարկումների պաշտոնական հրավերք չի եղել: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասացին ՀՀ դատական դեպարտամենտի մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Արա Բաբլոյանի հայտարարությունից մի քանի օր անց՝ օգոստոսի 22-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ, պատասխանելով «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին՝ նշեց, որ պատրաստ է հանդիպել խորհրդարանի նախագահի եւ պատգամավորների հետ՝ նրանց մտահոգությունները փարատելու համար:
«Շատ կարեւոր է, որ բոլոր քաղաքացիները, այդ թվում՝ ԱԺ պատգամավորները, քաղաքական գործունեության բովանդակությունը ճիշտ ընկալեն եւ հավելյալ մտավախություններ, վախեր չունենան»,- մասնավորապես, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: