Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված «Էրեբունի-Երեւան» տոնական միջոցառումների անցկացման ժամկետները հետաձգել են մեկ ամսով: Կառավարության նիստի ժամանակ նման առաջարկությամբ հանդես եկավ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը: Տոնակատարությունները տեղի կունենան ոչ թե սեպտեմբերի 29-ին եւ 30-ին, այլ հոկտեմբերի 20-ին եւ 21-ին:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Երեւանի օրը նշվում է հոկտեմբերի երկրորդ շաբաթ օրը, այսինքն, 2018 թվականին Երեւանի օրը պետք է նշվեր 2018 թվականի հոկտեմբերի 13-ին:
«Հաշվի առնելով, որ ՀՀ կառավարության 29.03.2018թ. N 325-Ն որոշման ընդունման պահին ստույգ հայտնի չէին, թե հոկտեմբերի որ օրերին Հայաստանում պետք է կայանա Ֆրանկոֆոն պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովը, եւ, որ այս տարի մեծ շուքով նշվելու է Երեւանի հիմնադրման հոբելյանական 2800-ամյակը, որին կմասնակցեն բազմաթիվ հյուրեր այլ երկրներից, այդ թվում՝ Երեւանի քույր քաղաքներից, սփյուռքահայերից եւ այլն՝ ՀՀ կառավարության նշված որոշմամբ Երեւանի օրվան նվիրված միջոցառումները նախատեսվել է իրականացնել 2 օր՝ ս.թ. սեպտեմբերի 29-ին եւ 30-ին»:
Այժմ ստույգ հայտնի են ՀՀ-ում կայացող Ֆրանկոֆոն պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի անցկացման ժամկետները՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 7-ից 12-ը:
Կայանալիք գագաթնաժողովի նախապատրաստման եւ անցկացման համար մշակվող միջոցառումներին ներգրավված է նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանը, որը միաժամանակ հանդիսանալու է միջոցառումների համակատարող:
Հաշվի առնելով նաեւ եւ կարեւորելով 2018 թվականի հոկտեմբերի 7-ից 12-ը Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոն պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի կապակցությամբ իրականացվող միջոցառումների ծավալը, դրանց պատշաճ իրականացնելու անհրաժեշտությունը եւ պահանջվող ժամանակը, առաջարկվում է Երեւանի օրը նշել ոչ թե 2018թ. սեպտեմբերի 29-ին եւ 30-ին՝ գագաթնաժողովի կայանալուց առաջ, այլ դրանից հետո՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 20-ին եւ 21-ին: