«Հայկական ժամանակ» օրաթերթը սկսում է նոր նախագիծ՝ «Օրվա համայնքը» խորագրով: Պարբերաբար կներկայացնենք մի համայնք՝ իր խնդիրներով ու ձեռքբերումներով: Առաջին համայնքը Լոռու մարզի Հալավարն է՝ իր չվերջացող խնդիրներով:
Լոռու մարզի Հալավար համայնքից արտագաղթը մեծ է. հիմնական պատճառը կենսական կարեւոր նշանակություն ունեցող կառույցների բացակայությունն է: Գյուղը չունի դպրոց, մանկապարտեզ, բուժկետ, համայնքը գազաֆիկացված չէ: Գյուղում երիտասարդների, դպրոցականների ու մանկապարտեզ հաճախող երեխաների առհասարակ չես հանդիպի. Երեխաներ ունեցող ընտանիքները վաղուց են արտագաղթել գյուղից ու մշտական բնակություն հաստատել այլ գյուղերում ու մարզկենտրոն Վանաձորում:
Հալավար համայնքում ներկայումս 70 հոգի է բնակվում: 10-12 տարի առաջ գյուղում ավելի քան 300 բնակիչ կար: Համայնքի ղեկավար Սարգիս Հակոբջանյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ գյուղից արտագաղթի ամենամեծ պատճառը անբարեկարգ ու անանցանելի ճանապարհներն են. «Լեռնավան համայնքից մինչեւ մեր գյուղ եկող ճանապարհները բառացիորեն անանցանելի են, եթե ճանապարհ լիներ, մարդիկ կկապվեին գյուղին, ամեն օր մի բան կկառուցեին ու կապրեին… ոչինչ չունեցող գյուղ ենք, որտեղ միայն ծերերն են ապրում»,- ասաց նա, հավելելով, որ ծերերն էլ մահանում են, իսկ երիտասարդները գյուղում բնակվել չեն ցանկանում:
Գյուղը նախկինում բնակեցված է եղել ադրբեջանցիներով, այնուհետ բնակեցվել է հայերով, ովքեր քիչ թե շատ փորձել են նորոգել իրենց տները, որոնք այսօր արդեն այլեւս պիտանի չեն բնակության համար:
Համայնքի ղեկավարի փաստմամբ, պետական եւ ոչ մի ծրագիր վերջին 20 տարում գյուղում չի իրականացվել: Նախորդ տարի որոշվել էր ճանապարհները բարեկագել, դա էլ չեղարկվել է՝ անհայտ պատճառներով:
Գյուղը չունի նաեւ տրանսպորտ ո՛չ մարզկենտրոնից, ո՛չ էլ հարակից համայնքներից: Գյուղապետը այս բոլոր խնդիրների հետ մեկտեղ նշում է՝ ո՞ւմ համար պետք է դպրոց ու մանկապարտեզ կառուցեն հիմա, երբ բոլոր դպրոցականներն ու երիտասարդ ընտանիքները վաղուց են հեռացել գյուղից, այլեւս չվերադառնալու մտադրությամբ: