Արտահերթ ընտրությունների մասնակցելու հետ կապված ՀՀԿ-ում որոշում չկա: Հարցին՝ թե ի վերջո, ՀՀԿ-ն կմասնակցի՞ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Որոշումը կկայացնենք, կլինենք միասնական: Ռեսուրսները պետք է հաշվենք, ընտրական օրենսգրքից է շատ բան կախված: Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններից հետո կձեւավորվի իմ կարծիքը: Մենք չենք շտապում, հանգիստ քննարկում ենք, որովհետեւ Ընտրական օրենսգիրքը հապճեպ ընդունելու օրենք չէ, դա հետագա բոլոր ընտրությունների ճակատագրի հետ կապված սահմանադրական օրենք է: Մենք պետք է կարողանանք շատ մանրակրկիտ քննարկել եւ նախկինում թույլ տված սխալները չկրկնել»,- ասաց նա:
Վահրամ Բաղդասարյանի խոսքով, կառավարության հետ պայմանավորվել են նաեւ, որ ԸՕ-ի նախագծի առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամկետը երկարացվի, որ կարողանան նորմալ առաջարկություններ անել:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը չբացառեց, որ ընտրությունները կարող են լինել նաեւ գործող օրենսգրքով. «Վտանգավոր բան չի լինի հին օրենսգրքով ընտրության գնալը, իրենք էլ են դա նշում: Նախընտրելի է, որ Ընտրական օրենսգիրքը լինի այնպիսին, որ խոցելի չլինի, նաեւ կառավարության ծրագրում խոստացած կետերը իրականացվեն՝ ցուցակների մաքրում, ցուցակների կրճատում, տեխնիկական սարքերով հագեցում»:
Նշենք, որ ՀՀԿ խմբակցությունից Էդուարդ Շարմազանովը, Արմեն Աշոտյանը, նաեւ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը կողմ են արտահայտվել ԱԺ ընտրություններին ՀՀԿ-ի մասնակցությանը: ՀՀԿ-ում կա նաեւ տեսակետ, որ պետք է բաց թողնել այս ընտրական պրոցեսը: