«Ակնհայտ է, որ սպասվելիք ընտրությունները տեղի են ունենալու պաթոսի մթնոլորտում, իսկ էդ պաթոսը լուրջ առավելություններ տալիս է կոնկրետ մեկ քաղաքական ուժի, եւ չեմ կարծում, թե մթնոլորտը սրելու, այլ ձեւերով ուղղորդելու կարիք կա»,- այս մասին այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը։
Նա ասաց, որ այս ընտրություններն, այնուամենայնիվ, չեն լինելու Հայաստանում ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման ավանդույթի հաստատման հիմնական միջոցը․
«Մենք տեսել ենք, որ երկրում մեկ անգամ միշտ էլ եղել են շատ լավ ընտրություններ, բոլորի կողմից ընդունված, բայց դա չի բերել ժողովրդավարության հաստատման։ 1991-92 թվերին ընտրություններ ենք ունեցել, որ շատ հաջողված են եղել, բայց դրանից հետո երկիրը շեղվել է ու մենք շատ երկար եւ մինչեւ հիմա այդ խնդիրն ունենք՝ չենք կարողանում վերագտնել ժողովրդավարական ընտրությունների բնականոն ընթացքը։ Այսինքն՝ մյուս ընտրությունները նոր ցույց կտան՝ ժողովրդավարական են, թե՝ ոչ․ դա այն ժամանակ է երեւում, երբ իշխանությունն իր իշխանությունը կորցնելու վտանգ ունի։ Հիմա դրա կարիքը բացարձակ չկա, սակայն դա չի բնորոշում, որ մենք ունենք անշրջելի ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման ընթացք»,- ասաց Ռուստամյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ չնայած խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները պաթոսի մթնոլորտում են անցնելու, ինքը չի կարծում, թե ընտրություններին մասնակցող մյուս ուժերի ընտրարշավն ինչ-որ կերպ կխոչընդոտվի, ինչ-որ հայտնի ընտրախախտումներ կլինեն․
«Դրա կարիքը չկա, բացի այդ էլ՝ ես չեմ ուզում թերագնահատել, իշխանություններն էլ իսկապես ամեն ինչ անելու են, որ այս ընտրություններն աննախադեպ լավը լինեն, որովհետեւ սա փորձաշրջան է իշխանությունների համար»։
Արմեն Ռուստամյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, անդրադարձավ նաեւ ՀՅԴ-ի քաղաքական սխալներին։ Նա նշեց, որ իրենց վերլուծությունները բերում են նրան, որ մի կարեւոր սխալ են արձանագրել ու վստահ են, որ ապագայում այն չեն կրկնի:
«Խոսքն այն մասին է, որ Դաշնակցությունը որեւէ կոալիցիայի մաս չպետք է կազմի, որտեղ առանց իրեն կարող են որոշումներ կայացնել։ Եւ այդ առումով շատ խնդիրներ մնացել են կիսատ լուծված, այն պատճառով, որ մենք մեր մոտեցումները չենք կարողացել պաշտպանել, որովհետեւ առանց մեզ էլ կոալիցիոն ընկերները որոշումներ են կայացրել»,-ասաց Ռուստամյանը։