Փաշինյանը Սեւանի հետ կապված Ավինյանին հատուկ հանձնարարական տվեց
Այսօր կառավարությունում «ՀՀ ջրային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մասին քննարկման ժամանակ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ վարչապետ ընտրվելուց հետո խնդիր է դրել՝ ոռոգման ջրի համար Սեւանին չպետք է անդրադառնալ, հավելյալ ջրառ չպետք է անել.
«Հետո որոշ ժամանակ անց ասել են, որ Սեւանից հավելյալ ջրառ է պետք անել, ես նորից հանձնարարել եմ հաշվարկել, ասել են՝ չէ, ոնց որ պետք չէ: Հետագայում պարզվել է, որ կան ստվերային այգիներ, կորուստներ: Այսօրվանից պետք է արձանագրենք, որ ոռոգման համակարգի ոլորտում տիրում է վակխանալիա, եւ այսօրվանից պետք է զբաղվենք, որ նույն տաշտակի առաջ չկանգնենք»:
Վարչապետն ասաց, որ ՊՎԾ պետի հաշվետվությունը կարդում եւ չի հավատում, որ հեկտարներով այգիներ կան, որոնք ջուր են օգտագործում ու չեն վճարում դրա դիմաց. «Սա 80% կորստի որոշակի հատվածն է: Այստեղ պետք է շատ լուրջ աշխատանք անենք՝ առաջինը ստվերային այգիների հողատարածքների հարցով, իրավապահ մարմիններն էլ անդրադառնան, որովհետեւ տասնյակ միլիոնների վնաս է պատճառվել մեր ոռոգման համակարգին: Նույնիսկ իմաստ ունի, որ այսօրվանից ստեղծենք որոշակի աշխատանքային խումբ, որն այսօրվանից զբաղվի ամառվա պիկին ոռոգման խնդրի լուծման հարցով: Այդ հէկ-երի ոլորտում ինչ է կատարվում, ինչի մասին կարդում ես՝ բլոքբաստերի տպավորություն է թողնում»:
Փաշինյանը հանձնարարեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին՝ աշխատանքային խումբ ձեւավորել, որն այսօրվանից պետք է զբաղվի ոռոգման սեզոնի հարցերով՝ անդրադառնալով դրա բոլոր կոմպոնենտներին. «Այդտեղ պետք է նաեւ դատախազության ներկայացուցիչներ լինեն: Խնդիրը դրվում է հստակ՝ այս պահից հսկողության տակ առնել ոռոգման ողջ համակարգը, եւ գյուղատնտեսության սեզոնի սկզբից կանխատեսելի ներկայացնել մեր ամբողջ գործողությունների գրաֆիկը, ճանապարհային քարտեզը՝ մինչեւ ոռոգման սեզոնի փակման օրը: Այս օրենքն էլ կարեւոր է, որ կարողանանք օպերատիվ կառավարել ռիսկերը եւ ժամանակին հայտարարություն անել»:
Տիգրան Ավինյանն ասաց, որ արդեն որոշակի աշխատանքներ իրականացվել են այդ ուղղությամբ. «Մենք սկսել ենք մի գործընթաց, երբ արբանյակային պատկերի միջոցով ստանում ենք երկրում առկա խոնավ հողերի պատկերը, եւ դա համադրում ենք ջրօգտագործող ընկերությունների կողմից տրամադրված պայմանագրերի հետ, տեսնում՝ որտեղ ունենք ստվերային այգիներ: Հենց այսօր արդեն կսկսենք աշխատանքային խումբ կազմելու աշխատանքները»: