ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի նախագահությամբ քիչ առաջ վերսկսվեց Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ բողոքի քննությունը:
Այն հետաձգվել էր նոյեմբերի 28-ին. այս փուլում պաշտպանական կողմը շարունակում է ներկայացնել իր բողոքները:
Մինչ նիստի վերսկսումը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը, պատասխանելով մեր հարցին ասաց, որ ծանոթացել է դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի կողմից ինքնաբացարկի միջնորդությունը մերժելու մասին որոշմանը: «Դատավորը գտել է, որ ինքնաբացարկի հիմքեր չկան, եւ որ օրենքով նախատեսված ընթացակարգ է, որ դատարանի նախագահն ինքն է որոշում, թե որ դատավորը պետք է գործը քննի: Նախ՝ ինքը ընդգծում է, որ դա օրենքով է նախատեսված, դրանից հետո անդրադառնալով վիճակահանությանը, նշում է, որ վիճակահանությունը կատարվել է նրանով, որպեսզի կամայականությունն այդ որոշումը կայացնելիս բացառվի: Դա մեզ բավարարող պատճառաբանություն չի, որովհետեւ օրենքով նման բան նախատեսված չէ՝ Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 1-ին կետը՝ ի թիվս այլ իրավունքների նախատեսում է, որպեսզի անձի վերաբերյալ գործը քննող դատարանը օրենքի հիման վրա»,- ասաց Ալումյանը: