Պերմյակովի կողմից Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության ու Գյումրիում ռուս զինծառայողի կողմից 57-ամյա գյումրեցի կնոջը դաժան ծեծով սպանելու դեպքերի միջեւ կա մի շատ կարեւոր տարբերություն: Կարծում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես ուզում եմ արձանագրենք՝ շատ կարեւոր տարբերություն կա։ Այն հետեւյալն է՝ այն ժամանակ անհրաժեշտ էր համոզված լինել, որ խորը եւ համապարփակ քննություն է տեղի ունենալու գործի հետ կապված, եւ մինչեւ հիմա էլ, ցավոք սրտի, հարազատները կասկած են հայտնում, որ գործը քննվել է ամբողջությամբ։ Այս կոնտեքստում՝ Պերմյակովին, որտեղ պահելու հանգամանքը ստանում էր որոշակի նշանակություն եւ կարեւորություն։ Այս պարագայում, մենք այդպիսի իրավիճակ չունենք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով ՀԺ-ի հարցին, թե ինչու՞ է գյումրեցի կնոջ սպանության մեջ կասկածվող ռուս զինծառայողը պահվում ռուսական ռազմաբազայում։
«Մեր խնդիրը ի՞նչն է, որ որեւէ գործ ամբողջությամբ քննվի ու բացահայտվի, թե՞ մեր խնդիրն այն է, որ կոնկրետ զինվորն այս քրեակատարողական հիմնարկում է պահվում, այն կամ մեկ այլ»,- ասաց վարչապետը։
«Հայկական ժամանակ»-ի դիտարկմանը, որ սա արդեն որերորդ դեպքն է, երբ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողների գործողությունների հետեւանքով տուժում են ՀՀ քաղաքացիներ, որ հաճախ են լինում դեպքեր, երբ զինծառայողները բազայից դուրս են գալիս ու, օրինակ, ռեստորաններում վեճեր հրահրում, Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց. «Ես հետեւյալն եմ ասում։ Հայաստանի բազմաթիվ ռեստորաններում տեղի են ունենում դեպքեր։ Այդ դեպքերում ներգրավված են լինում Հայաստանի քաղաքացիներ, Ռուսաստանի քաղաքացիներ, այլ երկրների քաղաքացիներ։ Գործընթացը պետք չէ անհարկի քաղաքականացնել»,- ասաց վարչապետը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում կալանավորվել է 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայողը, որը մեղադրվում է գյումրեցի 57-ամյա Ջուլիետա Ղուկասյանի սպանության մեջ։