Խորհրդարանը քննարկում էր Արարատ Միրզոյանի՝ ԱԺ նախագահի թեկնածության հարցը: Վերջինիս թեկնածությունն առաջադրել է «Իմ քայլը» խմբակցությունը, թեկնածությունը ներկայացրեց իշխող խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը: Լուսավոր Հայաստան խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հիշեցրեց խմբակցությունների դերի ստորադասման մասին, պատգամավորի խոսքով՝ հաճախ են բախվել իրավիճակների, երբ խմբակցությունը, հնարավորություն չունենալով օրենսդրական նախաձեռնություն հեղինակելուն, ստիպված է եղել ստորագրահավաք սկսել պատգամավորների շրջանում: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե որն է լինելու Միրզոյանի դիրքորոշումը այս հարցի շուրջ:
ԱԺ նախագահի թեկնածուն արձագանքեց՝ չի ցանկանում ընդհանրական պատասխան հնչեցնել, պատրաստ է դեպքերն առանձին-առանձին քննարկել՝ հավելելով, որ կիսում է պատգամավորի մոտեցումը: Մարուքյանը խոսեց նաեւ «Ավտորիտարիզմի հենքը հանդիսացող սուպերվարչապետության» համակարգի մասին՝ հետաքրքրվելով, թե պատրա՞ստ է այդ համակարգը փոխելու ուղղությամբ քայլեր անել: Միրզոյանն արձագանքեց՝ քննարկումների համար բաց է եւ խոստացավ առաջիկա օրերին խոսել այս մասին:
Էդմոն Մարուքյանը խոսեց նաեւ պատգամավորների անհարգելի բացակայությունների մասին՝ հարցնելով, թե պատրա՞ստ է վերջինս իրապես անհարգելի բացակայությունները համարել անհարգելի, ինչի հետեւանքով պատգամավորը կարող է զրկվել մանդատից: Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց՝ միջազգային հարթակներում պետության նկատմամբ պատշաճ հարգանք չի կարող լինել, եթե պետության ներսից հարգանք չլինի:
«Ես չափազանց կարեւորում եմ բոլոր պատգամավորների վերաբերմունքը, փոխզիջում չեմ տեսնում, պետք է հետեւենք, որ պատգամավորները հարգանքով վերաբերվեն իրենց աշխատանքին»,-ասաց նա: