Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները պատրաստվում են վաղը դատարանին նոր տեսանյութեր ներկայացնել, որոնք առնչվում են Մարտի 1-ի իրադարձություններին:
Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ հարցի քննությունը հետաձգելուց հետո նրա պաշտպաններից Հայկ Ալումյանն ասաց, որ այդ տեսանյութերը նախկինում չեն ներկայացվել ոչ Վերաքննիչ դատարանում ոչ էլ Վճռաբեկում:
Ներկայացվելիք տեսնյութերը վերաբերվում են Մարտի 1-ին նախորդող հանրահավաքներից որոշ դրվագներին, ինչպես նաեւ ԱԱԾ տնօրենի եւ ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցությունների վերաբերյալ համացանցում տարածված վերջին ձայնագրությանը: «Մեղադրանքի մեջ կա այսպիսի կարեւոր դրույթ, որ հանրահավաքները եղել են բացառապես խաղաղ եւ անզեն: Դրա վրա մեղադրանքի կողմը կառուցել է բավականին լուրջ մեղադրանք՝ հիմքում դնելով այն փաստարկը, որ Մարտի 1-ին նախորդող հանրահավաքները եղել են բացառապես խաղաղ եւ անզեն: Հանգամանքներից մեկը, որ պետք է քննվի՝ արդյո՞ք այդ հանրահավաքները եղել են բացառապես խաղաղ եւ անզեն:
Ի թիվս այլ հանգամանքների, մենք ուզում ենք ամենայն հստակությամբ ցույց տալ, որ այդ հանրահավաքները, մասնավորապես Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցում տեղի ունեցած Մարտի 1-ի հանրահավաքը չի եղել խաղաղ եւ անզեն»,-ասաց նա:
Պաշտպանը նշեց, որ ներկայացվելիք տեսանյութերից մեկն էլ վերաբերվում է համացանցում տարածված այն տեսանյութին, որտեղ ըստ պաշտպանական կողմի, երեւում է, թե ինչպես է մի քաղաքացիական անձ ցուցարների կողմից կրակում ոստիկանական ուժերի ուղղությամբ:
Մեր հարցին, թե պաշտպանի համար այդ տեսանյութում կրակոց տեսանելի՞ էր, Ալումյանն ասաց. «Երբ որ լուսացիր փամփուշտներով է գնում այդ ամեն ինչը, ապա՝ հա, իհարկե, տեսանելի է, որովհետեւ լուսացիր փամփուշտներով ես չգիտեմ՝ ոնց կարելի է այլ կերպ մեկնաբանել, քան կրակոց»: Ալումյանն ասաց, որ երբ այս տեսանյութը ներկայացրել են քննիչին, պարզվել է, որ այն գործում առկա է, ավելին՝ քննիչն անգամ այդ տեսանյութը փորձաքննության է ուղարկել: «Փորձաքննության է ուղարկվել պարզելու՝ այդ տեսնայութը մոնտաժված է, թե՝ ոչ, ինչ է երեւում, արդյոք դա պետք է համարել, որ կրակոց է, թե՝ ոչ»,- հավելեց Ալումյանը՝ նշելով, որ փորձաքննության եզրակացությունները դեռ չեն ստացվել:
Արձագանքելով այն դիտարկմանը, թե Մարտի 1-ի գործով Սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ մեղադրվող 4 նախկին պաշտոնյաներից միայն Քոչարյանն է գտնվում կալանքի տակ, Ալումյանն ասաց. «Կալանավորում պետք է կիրառվի բացառապես այն դեպքում, եթե առկա են կալանավորման հիմքեր եւ պայմաններ, կարծում եմ, հավանաբար, մյուս մեղադրալների մասով դատարաններն օբյեկտիվ են եղել, կուզեի, որ այս դեպքում էլ դատարանը օբյեկտիվ լիներ: Մենք հասկանում ենք, որ շատ ավելի մեծ ճնշում կա դատարանների նկատմամբ, երբ խոսքը վերաբերվում է Ռոբերտ Քոչարյանին եւ շատ ավելի մեծ պատվեր կա, որ Քոչարյանը գտնվի կալանքի տակ, հավանաբար դրանով է պայմանավորված, որ Քոչարյանը մինչ օրս կալանքի տակ է»: Հարցին, թե ու՞մ կողմից է պատվերը, Ալումյանը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ՝ ներկա գործադիր իշխանության կողմից»:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով դեռ որոշում չի կայացվել: Մի քանի շաբաթ հետո այսօր դատարանն ի վերջո անցավ բուն միջնորդությունների քննությանը: Մասնավորապես քննվեց նախաքննական մարմնի միջնորդությունը՝ Քոչարյանին երկու ամսով կալանավորելու վերաբերյալ, որը կշարունակվի վաղը, ժամը 11:00-ին:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԿառավարությունը լուրջ առաջնահերթություն է դիտարկում կինոարտադրության ոլորտի զարգացումը. Ժաննա Անդրեասյան
Սամվել Շահրամանյանը կրկին հարցաքննվել է
Լարված իրավիճակն ու քաոսը Լոս Անջելեսում պահպանվում են. նահանգը դատական հայց կներկայացնի Թրամփի վարչակազմի դեմ
Կոտայքի մարզում հնչած կրակոցների, ծեծկռտուքի գործով ձերբակալվել են Արզնիի համայնքապետը և 7 անձ
Առանձին շրջաններում կդիտվեն կարճատև անձրևներ. ջերմաստիճանը կբարձրանա 3-5 աստիճանով
Դիլիջանի թունելի անմիջապես կողքին նոր թունել կկառուցվի. հինը կօգտագործվի վթարային իրավիճակների համար
Գալյանը Ֆլետչերի իրավունքի դպրոցի պատվիրակության հետ քննարկել է հնարավոր համագործակցության ուղղությունները
Վահագն Խաչատուրյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ֆրանսիա
Վերականգնվել է պետությանը պատճառված 459 մլն դրամի վնասը
Այս տողերի հեղինակը հավակնում է լինել մարդկության պատմության մեջ միակ ինկոգնիտո ոջիլը. Հակոբյան
Գարեգին Բ-ին սատարող որևէ ուժ և հոգևորական չի հերքել նրա՝ զավակ ունենալու փաստը, ուրեմն՝ բոլորը գիտեն. Չախոյան
Եթե իմ զուգընկերուհու կրծկալի միջից կհանեն պետական անվտանգության մասին ինֆորմացիա, ես օք եմ. Աղազարյան
Տուգանվել է «Ֆասթ մեդիա» ՍՊ ընկերությունը, «Մայ նետ»-ի լիցենզիան էլ 30 օրով կասեցվել է
Ինչու ԶՊՄԿ-ն 2025-ին չի ընդգրկվել 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում. ՊԵԿ նախագահը պարզաբանել է
Գրետա Թունբերգի՝ Գազա ուղևորվող «օգնության նավը» Իսրայելի զինվորականները կալանավորել են, ուղղությունը փոխել
Հովիկ Աղազարյանի կուսակցությունը չի միանա Դավիթ Համբարձումյանի թեկնածության առաջադրմանը
Երևանի քաղաքապետարանը նամակ է ուղարկել Կառավարությանը և ջրային կոմիտեին․ մանրամասներ
Ինչ վիճակում են վթարի հետևանքով տուժած պարեկն ու մյուս վիրավորները
Էլեն Ասատրյանը Թունիսում նշանադրվել է. լուսանկարներ
Կատալիզատորը հանում են և թունավորում բոլորիս. Ավինյան
Ախուրյան գյուղում տուն է հրդեհվել
Արզնիի հյուրատնից մեկից հրազենային վնասվածքով հիվանդանոց է տեղափոխվել մի քաղաքացի․ ևս 2 անձ ծեծի է ենթարկվել