Սերժ Սարգսյանի առաջին չկատարած խոստումը՝ պաշտոնաթող նախագահի կարգավիճակում
Հայաստանի «Հանրապետական» կուսակցությունում հետաքրքիր զարգացումներ են տեղի ունենում: Կամ կարելի է արձանագրել, որ այս կուսակցությունում ոչինչ չի փոխվել՝ տալիս են խոստումներ եւ չեն կատարում: 2018 թվականի նոյեմբերին տեղի ունեցած ՀՀԿ խորհրդի նիստից հետո ՀՀԿ-ականները 2019 թվականի հունվարի 18-ին Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ հավաքվել են Մելիք Ադամյան 2-ում եւ Գործադիր մարմնի նիստ անցկացրել:
Գործադիրի այս նիստից հետո ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողների հետ զրույցում ուշագրավ մի քանի հայտարարություն արեց՝ Սերժ Սարգսյանի՝ ՀՀԿ-ից հեռանալու եւ կուսակցության նոր ղեկավար ընտրելու մասին: Լրագրողների հարցին ի պատասխան Շարմազանովը նշեց, որ Սերժ Սարգսյանը չի հեռացել ակտիվ քաղաքականությունից, Հանրապետական կուսակցության ղեկավար կազմի փոփոխություն օրակարգում չկա։ «Սերժ Սարգսյանը մեր ղեկավարն է։ Մենք ենք ընտրել նրան համագումարում։ Նա ունի ասելիք և անելիք»,– ասաց Շարմազանովը։
Հարցին՝ արդյո՞ք Սերժ Սարգսյանը պատրաստվում է վերադառնալ ակտիվ քաղաքականություն, Շարմազանովը պատասխանեց. «Բայց ինքը ե՞րբ է հեռացել ակտիվ քաղաքականությունից։ Եթե ակտիվ քաղաքականությունը միայն ԶԼՄ–ների հետ շփումն է, ուրեմն լիքը ճ կլասի գործիչներ կան, որոնք հիմա պիտի ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար լինեին»:
Շարմազանովը նշել էր, որ ՀՀԿ հերթական համագումարը մյուս տարի է, իսկ մինչև այդ արտահերթ համագումարի մասին խոսք չկա։
ՀՀԿ-ականների այսօրինակ հայտարարությունները տարօրինակ են, քանի որ Սերժ Սարգսյանը անձամբ էր ՀՀԿ-ականներին հորդորել զբաղվել կուսակցության նախագահի փոփոխման հարցով: Այս մասին նա ՀՀԿ-ականներին ասել էր 2018 թվականի ապրիլի 25-ին՝ հրաժարականից հետո: Այդ օրը ՀՀԿ խմբակցության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև ՀՀԿ ղեկավար մարմիններում սկսել քննարկել կուսակցության նախագահի փոփոխության հարցը:
2018-ի ապրիլի 25-ին էլ ԱԺ նախկին ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ կուսակցության ղեկավարի փոփոխության հարց անձամբ Սերժ Սարգսյանն է առաջ քաշել: «Հանրապետական» կուսակցությունը նախագահի փոփոխության հարցն օրակարգ բերեց նաեւ նախընտրական շրջանում: Այդ ընթացքում նրանք մեղադրեցին իշխանություններին՝ նշելով, որ ընտրությունները նախատեսվածից շուտ են անցկացնում եւ իրենց ժամանակ չեն տալիս համագումար անցկացնելու: ՀՀԿ առաջին փոխնախագահ Վիգեն Սարգսյանը` 2018 թվականի նոյեմբերի 11-ին անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք քննարկվել է կուսակցության նախագահին փոխելու հարց, նշեց, որ 2019 թվականի գարնանը պետք է ունենային համագումար եւ այս պայմաններում համագումար կազմակերպելը կարեւոր գործընթացներից մեկն էր, որը ըստ նրա` ձեւականություններից դուրս պետք է լիներ եւ այդ համագումարում կուսակցության ղեկավար կազմը պետք է ձեւավորվեր:
Այժմ, սակայն, ՀՀԿ-ականները ոչ գարնանը համագումար անցկացնելու ցանկություն ունեն, ոչ էլ Սերժ Սարգսյանի՝ կուսակցության նախագահին փոխելու առաջարկն են հիշում: Մասնավորապես, ՀՀԿ կազմակերպչական հարցերով նախագահ Ռուբեն Թադեւոսյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում համագումար անցկացնելու մասին խոսակցությունները վաղ համարեց:
«Դե կտեսնենք՝ ընթացքը ոնց կորոշվի, այդպես էլ կլինի: Համագումար հրավիրելու ընթացակարգ կա: Սահմանված կարգով, եթե անհրաժեշտություն լինի, կհրավիրենք: Կուսակցությունների մասին օրենքի համաձայն՝ հերթական համագումարները հրավիրվում են չորս տարին մեկ անգամ»,- ասաց Թադեւոսյանը եւ պատասխանելով հարցին՝ ՀՀԿ-ում արտահերթ համագումար անցկացնելու անհրաժեշտություն տեսնո՞ւմ են, նշեց՝ պետք է քննարկեն:
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Գագիկ Մինասյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում անդրադառնալով 2018 թվականի ապրիլի 25-ին Սերժ Սարգսյանի եւ ՀՀԿ-ականների հանդիպմանը, որտեղ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել էր, որ կուսակցության նախագահի փոփոխության հարց սկսեն քննարկել, հայտարարեց, որ նման մանրամասներ չի հիշում: «Լավ չեմ հիշում: Այդպիսի հարցերը քննարկվում են կուսակցության համագումարի ժամանակ: Երբ կուսակցության համագումարի որոշում կայացնենք, այդ հարցը քննարկման առարկա կդարձնենք: Այսօր կուսակցության համագումարի մասին խոսակցություններ չկան»: Գագիկ Մինասյանը չցանկացավ նաեւ իր կարծիքը հայտնել՝ արդյո՞ք ՀՀԿ նախագահը պետք է փոխվի, թե ոչ: Հարցին էլ, որ ՀՀԿ-ն սկսում է ակտիվանալ, Գործադիր մարմնի նիստեր է գումարում, Մինասյանը պատասխանեց, որ ՀՀԿ-ն միշտ է ակտիվ եղել: Հարցին՝ այս շաբաթ է՞լ է ՀՀԿ ԳՄ նիստ տեղի ունենալու, Մինասյանն ասաց. «Կարող է տեղի ունենալ, կարող է տեղի չունենալ»:
Արդյունքում ստացվում է, որ ՀՀԿ-ականները Սերժ Սարգսյանին առաջիկայում այլ անձով փոխարինելու մտադրություն չունեն: Ուշագրավն այն է, որ նախագահի պաշտոնից հեռանալու ցանկություն չունի նաեւ Սերժ Սարգսյանը: Նա այդ քայլին գնալու համար պետք է ընդամենը մեկ դիմում գրի: Ստացվում է, որ նա որպես ոչ պաշտոնյա եւս չի կատարում իր խոստումները:
Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ նախագահն է 2007 թվականից: Նա ՀՀԿ-ն ղեկավարում է արդեն 12 տարի: