Խոշոր գործարար, Սամվել Մայրապետյանը մոտ օրերս կմեկնի Գերմանիա՝ բուժման նպատակով:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց նրա պաշտպան Կարեն Բատիկյանը՝ հավելելով, որ ՀՔԾ-ն բավարարել է իր միջնորդությունը եւ թույլատրել Մայրապետյանին դուրս գալ երկրից:
Նմանատիպ միջնորդություն պաշտպանը ներկայացրել էր մի քանի անգամ, սակայն ՀՔԾ-ն մերժել էր: «Հունվարի 23-ին երեկոյան Առողջապահության նախարարի հրամանով կոնսիլիում հրավիրվեց դարձյալ, ու կոնսիլիումը հարցերին շատ պարզ պատասխան տվեց, որ բուժման այդ եղանակն այստեղ գոյություն չունի ու չկա նաեւ արդյունավետ այլ ալտերնատիվ ուրիշ միջոց»,- ասաց Բատիկյանը:
Մայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 38-311 հոդվածով՝ կաշառքի օժանդակություն։ Առաջադրված մեղադրանքում Մայրապետյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում: Նա 30 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ է արձակվել 2018 թվականի դեկտեմբերի վերջին:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հունվարի 17-ին 39-րդ կանոնի համաձայն որոշել է միջանկյալ միջոց կիրառել Սամվել Մայրապետյանի գործով և ցուցում է տվել Հայաստանի կառավարությանը շտապ կերպով ապահովել Սամվել Մայրապետյանի առողջական վիճակին համապատասխան բուժօգնություն՝ համաձայն բժիշկ մասնագետների ցուցումների՝ այդ թվում տրանսլյումինալ դրենավորման մեթոդի կիրառմամբ: