Հունվարի 28-29-ին 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատվիրակությունն առաջին անգամ մասնակցելու է Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովի նիստին: Այս թեմայի շուրջ «Հայկական ժամանակ»-ը զրուցել է ԱԺ պատգամավոր, «Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական վեհաժողովում (Եվրանեսթ) Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման պատվիրակության ղեկավար Մխիթար Հայրապետյանի հետ:
- Պարոն Հայրապետյան, օրակարգում ի՞նչ հարցեր են ընդգրկված:
- Ըստ էության, հունվարի 28-ին եւ 29-ին կայանալիք հավաքն ավելի շատ ճանաչողական է, որովհետեւ դեռեւս ռեզոլյուցիաների մասով որեւէ հստակ բան չկա: Ավելի շատ աշխատանքային խմբերում, հանձնաժողովներում, կոմիտեներում ներգրավվելու խնդիր ունենք: Պետք է ծանոթանանք աշխատանքներին, հիմնական աշխատանքները նախատեսվում են աշնանը: Այսօր ուղարկեցինք, թե որ պատգամավորներն են ներգրավված լինելու հանձնաժողովներում, պատգամավորներին տրվել են նաեւ պատվիրակության նախկին անդամների կողմից կատարված աշխատանքների վերաբերյալ փաստաթղթերը: Մտադիր ենք նաեւ աշխատանքային խմբերում բուռն ներգրավված լինենք՝ ներկայացնելով մեր դիրքորոշումները:
- Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի շուրջ քննարկումներ նախատեսվու՞մ են:
- Եթե դուք նկատի ունեք Սեպահի փաստաթուղթը, դրան քիչ անդրադարձ է արվել առհասարակ: Սա միջազգային մի հարթակ է, որ ներանձնային շփումներում, ոչ ֆորմալ հանդիպումներում բարձրաձայնվեն բազմաթիվ հարցեր: Մենք նաեւ սա ենք մտադիր կիրառել՝ կոչ անել եւ հորդորել, որ ԵՄ անդամ երկրները հնարավորինս արագ վավերացնեն այդ փաստաթուղթը:
- Պարոն Հայրապետյան, անդրադառնանք նաեւ Ձեր կողմից ղեկավարվող ԱԺ գիտութան, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներին: Ինչպե՞ս եք նախ աշխատելու սփյուռքի հետ, եւ հետո, արդյո՞ք չի ծանրաբեռվում հանձնաժողովի աշխատանքը, երբ ավելանում է սփյուռքի մասը:
- Մենք շատ հաճախ խոսում ենք հայրենադարձության մասին, հայրենադարձներին տրվելիք արտոնությունների մասին, բայց դեռեւս չունենք օրենք հայրենադարձության մասին: Մենք մտադիր ենք օրենսդրական դաշտը լայնորեն օգտագործենք: Չունենք սահմանում հայրենադարձի մասին, ու՞մ նկատի ունենք հայրենադարձ ասելով: Այս իմաստով մենք տեսնում ենք պառլամենտական հարթակն օգտագործելու հեռանկար եւ օրենսդիր գործունեությամբ, ես վստահ եմ, որ կկարողանանք համապատասխան կարգավորումներ իրականացնել: Մենք միշտ ահազանգ էինք ստանում, որ հայրենադարձների հետ կապված սահմանին խնդիրներ կան, մաքսազերծման հետ կապված: Շատ հաճախ առկա օրենսդրական բացերը թույլ չեն տալիս, որ մենք աջակցենք այդ մարդկանց:
- Սփյուռքի գործառույթները նախորդ գումարման ԱԺ-ում իրականացնում էր արտաքին գործերի մշտական հանձնաժողովը: Սփյուռքի բաղադրիչը միացնելով ձեր հանձնաժողովին՝ արդյո՞ք այն չի ծանրաբեռնում:
- Նշեմ, որ արտաքին էր բերվել այս նույն հանձնաժողովի գործառույթներից: Եթե չեմ սխալվում՝ պարոն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ տարվել էր արտաքին քաղաքականության բլոկ: Մենք պարզապես վերադարձնում ենք եւ ավելացնում ենք սփյուռքի կոմպոնենտը: Այո, ավելանում է ծանրաբեռնավածություն, բայց սա մեր աշխատանքն է եւ եթե անհրաժեշտ եղավ, պետք է կրկնապատկենք մեր ջանքերը:
- Ի վերջո, իշխանափոխությունից հետո քանի՞ ընտանիք վերադարձավ Հայաստան՝ մշտական բնակության:
- Իմ ունեցած վերջին տվյալներով՝ 500-ից ավելի ընտանիքների մասին է խոսքը: Սա այն ընտանիքների մասին է, ովքեր հայտնել են սփյուռքի նախարարությանը: Շատ հայրենադարձ ընտանիքներ են եղել, որոնք կապ չեն հաստատել նախարարության հետ: