2018 թվականի տարեսկզբին Թեղուտի հանքավայրն ընդամենը երեք տարվա գործունեությունից հետո փակվեց, 1200 աշխատողների մեծ մասը մնաց գործազուրկ։ Սկզբում ղեկավարները հայտարարեցին, որ աշխատանքի դադարը ժամանակավոր է՝ ընդամենը պլանային վերանորոգումների պատճառով: Հետո արդեն պարզ դարձավ, որ հանքը շահագործող «Վալլեքս» ընկերության շուրջ 380 միլիոն դոլարի պարտքի պատճառով հանքն անցել է ռուսական ՎՏԲ բանկին։
Հանքի սեփականատեր դարձած ՎՏԲ բանկը համաձայնության էր եկել Ռուսաստանում իր հզորությամբ երկրորդ «Ռուսական պղնձաձուլական ընկերության» հետ: Ընկերության, ՎՏԲ բանկի, ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարար Նորայր Պետրոսյանի եւ կառավարության միջեւ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել՝ հանքը վերագործարկելու մասին։
Վերջին խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին կառավարությունում տեղի ունեցած քննարկումներից հետո գործի նախաձեռնողները` այն ժամանակ ՀՀ վարչապետի օգնական, ներկայումս ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արեն Մկրտչյանի հետ Ալավերդի քաղաքում հանդիպեցին հանքավայրի արդեն գործազուրկ դարձած աշխատակիցներին եւ վստահեցրին, որ հանքը դարձյալ վերագործարկվելու է:
Այսօր սոցցանցում տեղեկություն տարածվեց, թե դեռ չի գտնվել մի մարդ կամ կազմակերպություն, որը պատրաստ կլինի 300 մլն դոլար ներդնելու եւ վերաշահագործարկելու հանքը: Իսկ ՎՏԲ-ն էլ այս հարցով առանձնապես մտահոգված չէ:
«Պետությունը իր կողմից ինչ կարող է, անում է»,- այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը:
Մեր հարցին, թե ճի՞շտ է, որ չկան մարդիկ, ովքեր կցանկանան ներդրում կատարել Թեղուտի հանքի վերագործարկման համար, այնինչ նոյեմբերին` նախընտրական շրջանում, Արեն Մկրտչյանը ներդրողների հետ այցելել էր այնտեղ եւ խոսվել էր, որ հանքը կվերագործարկվի, Սիսեռյանը պատասխանեց. «Ճիշտ չի լինի, որ մանրամասներ փոխանցեմ, որովհետեւ հիմա շատ ակտիվ փուլի մեջ ենք: Բայց կարող եմ ասել, որ ինչ ճանապարհով գնում ենք, եթե հաջողենք եւ կողմերի միջեւ մեր միջնորդությամբ համաձայնություն լինի, կարծում եմ, մեծ հավանականություն կա, որ հանքը կաշխատի»:
Մեր հարցին, թե ո՞վ է ներդրում կատարողը, Սիսեռյանը պատասխանեց. «Չէ, կներեք, կոռեկտ չի լինի: Որովհետեւ պետք է արդեն պայմանավորվածություն լինի, ստորագրություն լինի հետո: Եթե լուծում եղավ, այս կամ այն կերպ աշխատելու է հանքը»:
Մեր հարցին՝ հստակ ժամկետներ կա՞ն, թե երբ կաշխատի հանքը, Սիսեռյանը պատասխանեց. «Ես 4 ամիս առաջ ասում էի՝ շատ մոտ է: Արդեն 4 ամիս անցավ, չեմ ուզում էլի նույն տպավորությունը մարդկանց մոտ լինի, որովհետեւ իրականում մենք միջնորդ ենք, բայց իրավունք չունենք միջամտելու, ճնշելու կամ համոզելու, որ որոշում կայացնեն: Դրա համար կարող եմ ասել, որ իրականում մեզնից կախված չէ: Պետությունը իր կողմից ինչ կարող է, անում է եւ երկու կողմերին էլ օգնում է` բերելով մեկ սեղանի շուրջ, որպեսզի մարդիկ համաձայնության գան եւ աշխատեն»:
Մեր հարցին, թե նախընտրական շրջանում ռուսաստանահայ գործարար էր այցելել հանք, արդյո՞ք նույն մարդու հետ են բանակցություններ տեղի ունենում, Սիսեռյանը պատասխանեց. «Սխալ է անուն տալը, որովհետեւ մարդը հիմա ուսումնասիրում է, նայում է: Եթե անունը տամ, մարդիկ զանգելու են, փնտրելու են: Միգուցե չի ուզում: Մենք ամեն դեպքում պայմանավորվել ենք, որ այս ամեն ինչի ավարտից հետո գնանք եւ պաշտոնական քննարկենք»:
Մեր հարցին, թե մե՞կ մարդ է հետաքրքրված, Սիսեռյանը պատասխանեց. «Ոչ, տարբեր մարդիկ կան հետաքրքրվող: Այս ամիսների ընթացքում էլ շատ մարդիկ եկան գնացին: Հիմնականը կախված է նաեւ «Վալլեքս»-ի եւ ՎՏԲ-ի միջեւ բանակցություններից: Կան լուրջ ներդրողներ: Այս մարդը, որը եկավ եւ նաեւ մյուս մարդը, որ եկավ, բավականին լուրջ մարդիկ էին եւ իրենց ծրագիրը բավական երկարաժամկետ եւ հեռանկար ունեցող ծրագիր է»: