Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձարարեց իրագործել ու զարգացնել մսի եւ կենդանի գլխաքանակի արտահանման մեխանիզմները։
Փաշինյանը ասաց, որ անցյալ տարի հավաստիացում էին ստացել մասնավոր հատվածից, որ Հայաստանն ունի մանր եղջերավոր ու գառան, ոչխարի մսի արտահանման հսկայական պոտենցիալ եւ այսօր մեր գյուղատնտեսությունն ի վիճակի չէ սպասարկել այդ պոտենցիալը եւ մեր գործարանները ստիպված են երրորդ երկրներից ներկրել մանր եղջերավոր անասուն եւ արտահանել։
Վարչապետը հետաքրքրվեց խոշոր եղջերավորների արտահանման հնարավորություններից։ Պարզվում է, որ այդ հարցում գնային առումով մենք քիչ մրցունակ ենք, բայց հարկային օրենսդրության որոշակի բարելավումների արդյունքում կենդանիների մսի արտահանման հնարավորություններ կստեղծվեն:
Փաշինյանը նկատեց, որ սա կարևոր թեմա է, եւ կառավարության հետ պետք է քննարկվի այս ուղղությունը վարկավորելու հնարավորությունը։