Գազավորված ըմպելիքներ արտադրողները դադարեցրին իրենց բողոքի ակցիան. վաղը կհանդիպեն փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ
18/03/2019 schedule12:55
Գազավորված ըմպելիքներ արտադրողները այսօր կրկին բողոքի ակցիա էին իրականացնում ՀՀ կառավարության դիմաց: Նրանք պայքարում են Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների դեմ:
Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններով ու լրացումներով առաջարկվում է կիրառել ակցիզային հարկ ԱՏԳ ԱԱ 2202 ապրանքային դասակարգման ըմպելիքների նկատմամբ, որոնք են՝ շաքարի, համային ու հոտային հավելումներով գազավորված ըմպելիքները։
Նշենք, որ Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծով առաջարկվում է 5 տոկոս եւ ավելի շաքար պարունակող ըմպելիքների 1 լիտրի համար սահմանել ֆիքսված 30 դրամ ակցիզային հարկ, այսինքն՝ այդ հարկը ներառվելու է ըմպելիքի գնի մեջ: Սա նոր հարկատեսակ է, եւ այն ներմուծվում է շահութահարկի եւ եկամտային հարկի գծով հարկային բեռի նվազեցման հետեւան­­քով պետական բյուջեի եկամուտների կորուստը փոխհատուցելու նպատակով:
Բողոքի ակցիա իրականացնողներին մոտեցավ վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը եւ առաջարկեց, որպեսզի վաղը տարբեր ընկերությունների հինգ ներկայացուցիչներ կառավարությունում հանդիպում ունենան փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ: Բողոքողները դադարեցրին իրենց ակցիան եւ կախված այդ հանդիպման արդյունքից՝ ըմպելիք արտադրողներն իրենց հետագա քայլերի մասին կհայտարարեն: