Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի «Red Eagles» ֆան-ակումբը հայտնում է, որ իրենց գործողություններով չեն փորձել սադրել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային: Երեկ՝ մարտի 26-ին, Վազգեն Սրագսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում ընթացող Եվրո 2020-ի ընտրական փուլի Հայաստան-Ֆինլանդիա հանդիպման ընթացքում ֆան-ակումբի անդամները ֆայերներ վառեցին: Մինչեւ խաղն էլ փորձել էին քաղաքական բովանդակություն ունեցող գրությամբ պաստառ մտցնել մարզադաշտ, ինչը նրանց թույլ չէին տվել:
2 արարքներն էլ, ՈՒԵՖԱ-ի ու ՖԻՖԱ-ի կանոններով, չեն թույլատրվում, եւ հաշվի առնելով այն, որ «Red Eagles»-ի ու ՀՖՖ-ի հարաբերությունները վերջին շրջանում լարված են՝ կողքից կարող էր տպավորություն ստեղծվել, թե երկրպագուները սադրում են ֆեդերացիային: «Red Eagles»-ի ղեկավարներից Դենիս Սարգսյանն ընդգծում է, որ այդպես չէ: «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նա նշեց, որ ՀՖՖ-ի հետ պայմանավորվածություն են ունեցել, որ 2 ֆան-ակումբների՝ իրենց ու ՖԱՖ-ի հարցում հավասարություն պետք է լինի, հարցը պետք է լուծվի մինչեւ մարտ ամիսը, սակայն չի լուծվել: Այդ պատճառով էլ ֆայեր վառելով բողոք են արտահայտել:
«Հստակ պայմանավորվածություն ունեինք Ջիբրալթարի դեմ հանդիպումից առաջ, որ հավասարություն կվերկանգնվի կամ կստեղծվի: Իմիջայլոց իրենք էլ ընդունել էին, որ հավասարություն չի եղել: Մեզ ասել էին՝ մի վառեք ֆայեր, հարցերը կլուծվեն, եթե չլուծվեն, դուք գիտեք, ինչ ուզում եք, կարող եք անել: Ինչպես գիտեք, մեր հարցերը մինչեւ այս պահը չեն լուծվել»,- ասաց նա:
Ֆայերներ վառելու համար «Red Eagles»-ի 2 անդամների բերման են ենթարկել: Սարգսյանը նշում է, որ իրենց տեղեկացրել են, որ վարույթ չի հարուցվել, ու իրենց բաց են թողել:
Ֆայերները «Հանրապետական» մտցրել էին, սակայն պաստառը ոչ: Ինչ վերաբերում է պաստառին, ապա Սարգսյանը նշեց, որ այն բերելը նույնպես հետին մտքեր չի հետապնդել: Դրա վրա գրված էր. «Արցախը Հայաստան է: Ոչ մի թիզ թշնամուն»: Ֆուտբոլային հանդիպումների ընթացքում քաղաքական ակցիաներն արգելված են, ու կարելի էր կանխատեսել, որ այն կարող են նկատել ու թույլ չտալ մարզադաշտ մտցնել: Սարգսյանը նշում է, որ իրենք դիտավորություն չեն ունեցել, որ պաստառը տանեն, այն հայտնաբերեն, ներս չթողնեն, ու աղմուկ բարձրանա: Նա պարզաբանեց՝ որն է եղել իրենց նպատակը:
«Մենք տեղեկություններ էինք ստացել, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին որոշակի լարվածություն կա, եւ մարտի 29-ին Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպում պետք է տեղի ունենա, եւ սա աջակցություն էր բանակցային գործընթացին եւ մեր հասարակության դիրքորոշումը այս հարցի հետ կապված»,- ասաց նա:
«Red Eagles»-ի ու ֆեդերացիայի միջեւ լարվածությունը սկսվել է մի քանի ամիս առաջ: Այն հասել է նրան, որ ֆան-ակումբը հրաժարվել է վարքի կանոնների վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրել ֆեդերացիայի հետ: Հայաստան-Ֆինլանդիա խաղից առաջ նրանց այդ պատճառով տոմսեր չէին վաճառել ֆան-ակումբների համար առանձնացված հատվածում, ու նրանք ստիպված էին եղել ուրիշներին ուղարկել տոմսարկղ ուրիշ տրիբունայի տոմսեր գնելու համար: Երեկ նրանք հարավային տրիբունայում էին: Դենիս Սարգսյանը նշեց, որ իրենք պատրաստ են ֆեդերացիայի հետ քննարկումներ սկսել ստղծված իրավիճակի վերաբեյալ: ՀՖՖ-ից էլ ՀԺ-ին ասացին, որ իրենք խոչըդոտներ չեն ստեղծել, բաց են համագորկացության համար ու առանձնակի լարվածություն թոթափելու ձգտում չունեն, քանի որ իրենց կողմից չէ այդ լարվածությունը: Ասացին նաեւ, որ, երբ «Red Eagles»-ի անդամները կգան եւ կստաձնեն ՀՖՖ-ի տոմսային նոր քաղաքականութան մեջ նշված պարտավորությունները եւ կստորագրեն ՈՒԵՖԱ-ի ու ՖԻՖԱ-ի ավտագության համապատասխան նորմեր պարունակող պարտավորագիրը, ՀՖՖ-ն պատրաստ է համագործակցել:
Մարտի 25-ին կայացած Հայաստանի հավաքականի մարզման ժամանակ էլ «Red Eagles»-ի անդամները ֆայերներով ակցիա էին արել: Նրանք մարզադաշտից դուրս էին: Վառել էին ֆայերներն ու վանկարկում էին: Այդպիսով, իրենց խոսքով, փորձում էին քաջալերել ֆուտբոլիստներին: