Սերժ Սարգսյանի առաջնորդական խոսքը դառնալու է Հայաստանի քաղաքական օրակարգի բաղկացուցիչ մաս․ Արմեն Աշոտյան
Մի քանի շաբաթ առաջ մենք չէինք ասում՝ Սերժ Սարգսյանը շուտով կխոսի, հիմա ասում ենք՝ շուտով, շուտովը շուտով է, այսինքն՝ դինամիկան դրական է։ Այս մասին այսօր Եռաբլուրում Սերժ Սարգսյանի գնալուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ-ական Արմեն Աշոտյանը՝ նշելով, որ Սերժ Սարգսյանի խոսքը պահանջված է, սպասված է․
«Սերժ Սարգսյանի՝ այս մոտ մեկ տարվա լռությունը պակաս խոսուն չէ, եւ պակաս արտահայտիչ չէ, ամեն ինչ ունի իր հասարակական քաղաքական պատեհ պահը, ամեն ինչ ունի իր քաղաքական տրամաբանությունը, այդ տրամանաբության մեջ Սերժ Սարգսյանը խոսելու Է»,-ասաց Աշոտյանը։
Նա նշեց, որ եթե Սերժ Սարգսյանը մնացել է ակտիվ քաղաքականության մեջ, Հանրապետական կուսակցության ղեկավարն է, հետեւաբար, որպես քաղաքական առաջնորդ, բնական է՝ ասելիք ունի․
«Ինքն էլ ակտիվ հետեւում է քաղաքական գործընթացներին, գիտի, որ կան հարցեր, որոնց վերաբերյալ ժողովուրդն ակնկալում է իր կարծիիքը, իր գնահատականը։ Այդ հարցերը տարբեր են, ինչո՞ւ էր ինքը սխալվել, Նիկոլը՝ ճիշտ հարցից սկսած, վերջացրած արցախյան հակամարտության կարգավորման, տնտեսական զարգացման վերաբերյալ գնահատականներով»։
Աշոտյանն ասաց, որ դժվար է պատկերացնել, որ մեկ հարցազրույցով հնարավոր կլինի Սերժ Սարգսյանից ակնկալվող բոլոր հարցերի պատասխանները ստանալ, քանի որ այդ հարցերի շրջանակը մեծ է, դրանցից յուրաքանչյուրը մի առանձին հարցազրույցի թեմա կարող է դառնալ․
«Բայց այն, որ Սերժ Սարգսյանի առաջնորդական խոսքը դառնալու է Հայաստանի քաղաքական օրակարգի բաղկացուցիչ մաս, դա այդպես է»,-հավելեց Սերժ Սարգսյանի տեղակալը։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչ ֆորմատով է խոսելու Սերժ Սարգսյանը, Արմեն Աշոտյանը մանրամասներ չհայտնեց՝ նշելով, որ դեռեւս ժամանակ կա ֆորմատը հստակեցնելու, բայց հաստատ խոսելու է հայկական լրատվամիջոցների հետ․
«Կա որոշակի պարբերականություն, որ առաջնորդները որոշում են՝ իրենց խոսելու պատեհ պահն է, որ պատեհ ասելիք ունեն»,- ասաց Աշոտյանը՝ հավելելով, որ Սարգսյանը պատեհ պահին կխոսի։