ՀՀ ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի անդամ Արսեն Հարությունյանը դարձավ Եվրոպայի 2019 թ. չեմպիոն: Այսօր՝ ապրիլի 10-ին, Բուխարեստում ընթացող մրցաշարի եզրափակչում բարդ պայքարում հիանալի հաղթանակ տարավ Եվրոպայի փոխչեմպիոն վրացի Բեկա Լոմթաձեի նկատմամբ: Հաղթեց 17-11 հաշվով:
Գոտեմարտի սկզբում Լոմթաձեն բավական զգալի առավելություն ստացավ՝ 8-0, սակայն 19-այա Արսենին դա չընկճեց: Նա կրճատեց հաշվի տարբերությունը: 2-րդ մրցափուլից առաջ վրացին արդեն շատ քիչ էր գերազանցում Հարությունյանին (9-8): Այս հատվածում Արսենն արագ առաջ անցավ հաշվի մեջ ու շարունակեց մեծացնել առավելությունը:
Այս մրցաշարի ընթացքում Արսեն Հարությունյանը ոչ մեկ անգամ աչքի ընկավ կամային բարձր հատկանիշներոըվ: Նա երեկ պայքարը սկսել էր որակավորման փուլից, որտեղ հաղթեց ուկրաինացի Վոլոդիմիր Բուրուկովին (14-8): Հաջորդ գոտեմարտում՝ քառորդ եզրափակչում, բարդ պայքարում հաղթանակ տարավ Եվրոպայի բրոնզեմեդալակիր թուրք Ռեջեփ Թոփալի նկատմամբ: Գոտեմարտի ընթացքում հայտնվել էր պարտվողի դերում, սակայն ի վերջո հաղթեց (5-2):
Բարդ ստացվեց նաեւ կիսաեզրափակիչը: Առաջին մրցափուլից հետո 0-4 հաշվով զիջում էր Ռումինիան ներկայացնող Նիկոլայ Օխլոպկովին: 2-րդ մրցափուլում, սակայն, բարձր կամային հատկանիշներ դրսեւորեց ու հաղթեց (10-4):
Վերջին անգամ ՀՀ ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի կազմում Եվրոպայի չեմպիոն էր դարձել Դավիթ Սաֆարյանը: Դա տեղի էր ունեցել 2013 թ.:
Այսօր ՀՀ ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը կարող էր նաեւ բրոնզե մեդալ ունենալ, սակայն Անդրանիկ Գալստյանը (125 կգ) պարտվեց սփոփիչ գոտեմարտում: Երեկ սփոփիչ գոտեմարտում պարտվել էր նաեւ Սաֆարյանը (70 կգ), իսկ Վազգեն Թեւանյանը սփոփիչ գոտեմարտին չէր ներկայացել վնասվածքի պատճառով:
Եվրոպայի 2019 թ. առաջնությունը մեկնարկել է ապրիլի 8-ին: Կավարտվի 14-ին: Ապրիլի 12-ից պայքարի մեջ կմտնեն ՀՀ հունահռոմեական ոճի ըմբիշները: