Տաթեւ Հակոբյանը ԵԱ-ում նվաճեց փոքր բրոնզ. վաղը մեդալների համար կպայքարեն Սիմոնն ու Գոռը
ՀՀ կանանց ծանրամարտի հավաքականի անդամ Տաթեւ Հակոբյանը Եվրոպայի 2019 թ. առաջնությունում բավարարվեց 1 փոքր բրոնզով: Քիչ առաջ Բաթումիում ընթացող մրցաշարի 87 կգ քաշայինների պայքարում նա 3-րդն էր պոկում վարժությունում: Այնտեղ առաջին 2 անհաջող մոտեցումներից հետո գլխավերեւում պահեց 105 կգ:
Հրում վարժությունում առաջին մոտեցման ժամանակ բարձրացրեց 125 կգ: 2-րդ եւ 3-րդ մոտեցումների ժամանակ, սակայն, չկարողացավ ֆիքսել 130 կգ: Արդյունքում զրկվեց նաեւ մեծ մեդալից: Երկամարտի 230 կգ-ով զբաղեցրեց 4-րդ տեղը՝ ընդամենը 1 կգ-ով զիջելով բրոնզեմեդալակրին:
Այս քաշային կարգում չեմպիոն դարձավ ռուս Քսենիա Պասխինան երկամարտի 242 կգ արդյունքով: 2-րդը նույնպես ռուսաստանի ներկայացուցիչն է՝ Դիանա Մստիեւան (240 կգ): 3-րդն ավստրիացի Սառա Ֆիշերն է (231 կգ):
Այսօր ՀՀ կանանց հավաքականի կազմում ելույթ էր ունեցել նաեւ Լիանա Գյուրջյանը (81 կգ): 16-ամյա մարզուհին փոքր արծաթ էր նվաճել հրում վարժությունում:
Երեկ ՀՀ տղամարդկանց ծանրամարտի հավաքականի կազմում չեմպիոն դարձավ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ): Նույն քաշային կարգում Դավիթ Հովհաննիսյանը նվաճեց բրոնզե մեդալ: Ավելի վաղ ՀՀ կանանց հավաքականում փոքր արծաթ էր նվաճել Իզաբելա Յայլյանը (59 կգ):
Եվրոպայի 2019 թ. առաջնությունը մեկնարկել է ապրիլի 6-ին: Վաղը ապրիլի 13-ին մրցումային վերջին օրն է: ՀՀ հավաքականը մեդալների լուրջ ակնկալիքներ ունի. 109 կգ քաշային կարգում հանդես կգա օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը, +109 կգ-ում ելույթ կունենա օլիպիական, աշխարհի, Եվրոպայի արծաթեմեդալակիր Գոռ Մինասյանը: