Գլխավոր դատախազը չի բացառում, որ ՌԴ-ն ապաստան կտա Միհրան Պողոսյանին, եւ արտահանձնումը կչեղարկվի
Միհրան Պողոսյանի արտահանձնման գործընթացը բնական էքստրադիցիոն գործընթացի մեջ է։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԴԱՀԿ նախկին պետ, ՀՀԿ-ական Միհրան Պողոսյանն օրերս կալանավորվել էր Կարելիայի հանրապետությունում: Պողոսյանը ՌԴ-ից քաղաքական ապաստան էր խնդրել: Այս առնչությամբ դատախազն ասաց, որ արտահանձնման գործընթացի իրակացման ընթացում ենթակա անձը կարող է կոնկրետ երկրում դիմել ապաստան ստանալու խնդրով․
«Միջազգային իրավական կարգավորումների համաձայն՝ գործընթացը գաղտնի է։ Պետությանը, որին դիմում են, պարտավոր է չհրապարակել: Մենք էլ ենք ունենում բազում գործեր, երբ հետախուզվողին հայտնաբերում ենք, էքստրադիցիոն գործընթացում դիմում են ապաստանի համար: Մենք պարտավոր ենք պահպանել միջազգային իրավական փաստաթղթերով սահմանված ընթացակարգերը, որը ենթադրում է դրա համար պատկան մարմինների քննարկում, որոշուման կայացում: Սա էլ ենթակա է վիճարկման` դատական եռաստիճան կարգով: Մինչեւ չավարտի անձը այդ գործընթացները, մենք չենք կարող հանձնել»։
Արթուր Դավթյանը, պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե՝ Հայաստանի համար ամոթ չէ՞, որ իր նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան այլ երկրից քաղաքական ապաստան է հայցում, ասաց, որ դա անձի իրավունքն է եւ իր կարծիքով դա ամոթալի չէ եւ յուրաքանչյուր սուվերեն պետություն ինքն է որոշում հարցի լուծումը։
Ինչ վերաբերում է քննարկումներին, որ իրավապահները դանդաղում են հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով, դատախազն ասաց, որ կոնկրետ ձեռք բերված գործերից ոչ մեկով իրավական համակարգի դանդաղում չի եղել․
«Որ պահին եղել են անհրաժեշտ հիմքեր` հետապնդում իրականացնելու, հենց այդ պահին դա իրականացվել է»,- հավելեց Արթուր Դավթյանը: