Մեղադրանքում նշված Քոչարյանի եւ Սարգսյանի «մերձավոր անձանցից» մեկը Ալրաղացի Լյովիկն է. գլխավոր դատախազը պարզաբանեց
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը այսօր դատական նիստից հետո անդրադարձավ Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքի դրվագներից մեկին՝ «Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը եւ նրա մերձավոր որոշ անձինք»: Մեր հարցին, թե ովքեր են այդ որոշ անձինք, Դավթյանը պատասխանեց. «Ձեր նկարագրած դրվագին առնչվում է, օրինակ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Լեւոն Սարգսյանը»: Մեր ճշտող հարցին՝ այսինքն, խոսքը թիկնազորին համազգեստ բաժանելու դրվագի մասին է, Դավթյանը դրական պատասխան տվեց:
Մեր մյուս հարցին՝ նա սույն գործով կարգավիճակ ունի՞, Դավթյանը պատասխանեց, որ Լեւոն Սարգսյանի արարքին դեռեւս իրավական գնահատական չի տրվել, որովհետեւ նրա արարքին համապատասխան գնահատական տալու համար դեռեւս գործողություններ պիտի արվեն: «Մեր այս մեղադրանքը շարքային դասական պարզ նկարագրությամբ մեղադրանք չէ: Դա վերաբերում է շուրջ մեկ ամսվա իրադարձություններին: Այդ մեկ ամսվա իրադարձություններին տարբեր անձինք տարբեր մասնակցություն են ունեցել, նաեւ՝ էպիզոդիկ»,- ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը: «Մեր գործի քննությամբ դուք տեսաք՝ հնարավոր սեղմ ժամկետում մենք չորս ամբաստանյալների մասով ավարտեցինք, ուղարկեցինք դատարան, որպեսզի հրապարակային քննություն իրականացվի: Մյուսների գործողություններին դեռ պետք է գնահատական տալ՝ որքանով նրանք դիտավորության մեջ ներառված են, որքանով նրանք տեղյակ են: Այսինքն՝ այդ ամբողջը լինելու է քննության առարկա»,- ասաց Դավթյանը: Մեր հացին, թե ինչու Քոչարյանի մեղադրանքում հստակ ձեւակերպված չեն որոշ անձանց անունները, Դավթյանն ասաց, որ կոնկրետ անձանց անուններ ներկայացվում են այնքանով, որքանով ուղիղ ապացույցների բավարար համակցությունը դրան հանգեցնում է:
Վերջինս այսօրվա նիստում հայտարարել էր, որ ոչ պետական միջոցներից զինվորներին մոտ 120 մլն դրամ է բաժանվել: Լրագրողների հարցին, թե ինչ աղբյուրներից է այդ 120 մլն դրամը, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց. «Քրեական գործով աղբյուրները, թե այդ գումարներն ինչ աղբյուրով են ձեւավորվել, դրա վերաբերյալ դեռեւս հրապարակման ենթակա նյութ չունեմ: Բայց դրանք ակնհայտորեն ոչ պետական միջոցներ են, որոնք գիտեք՝ ինչ նպատակի են ծառայել»:
Հարցին՝ եթե Քոչարյանին 2008 թվականին մեղադրանք առաջադրվեր՝ ի՞նչ հոդվածով էր առաջադրվելու, Արթուր Դավթյանը պատասխանեց. «Եթե առաջադրվեր մինչեւ 2009 թվականի փոփոխությունները, ուրեմն ՀՀ ՔՕ 300 հոդվածով՝ իշխանության յուրացում, որը օբյեկտիվ կողմի հատկանիշ ուներ սահմանադրական կարգը տապալելը»: Ճշտող հարցին՝ ինչ էր լինելու ելքը, Դավթյանը պատասխանեց. «Բացարձակ ոչ մի փոփոխություն չէր լինելու, որովհետեւ էդ ժամանակ գործող ՀՀ ՔՕ 300 հոդվածը սահամանել էր սահմանադրական կարգը տապալելը, հետո նոր ընդունված օրենքը արդեն նոր հանցակազմի ձեւով սահմանեց՝ սահմանադրական կարգը տապալելը»: Դիտարկմանը՝ պաշտպանական կողմը նշում է՝ ինչու է 7-ի գործով այս մեղադրանքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել, իսկ Քոչարյանի մասով՝ ոչ, Դավթյանը ասաց. «Դրանք էապես տարբեր բաներ են, չկա պատճառաբանություն, ես չեմ կարող այդ հարցին պատասխանել՝ ինչու էին իրենք այդպես վարվել, ինչի են հետապնդումը դադարեցրել»: