Անցած տարվա օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին Բարձրագույն որակավորման կոմիտե է այցելել մի քաղաքացի՝ հայտարարելով, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի ատենախոսությունն արտագրված է։ Այս մասին այսօր ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց ԲՈԿ նախագահ Սմբատ Գոգյանը։
«Գիտնականների մեջ բոլորը գիտեն՝ ով ով է, ով ում ատենախոսոսւթյունն է գրել։ Ուղղակի այդ ամենն ապացուցելի չէ։ Նույնիսկ ես գիտեմ՝ ում ատենախոսությունն ով է գրել, ինչի դիմաց եւ այլն։ Գիտությունը չի կարող անազնիվ լինել։ Ես գիտեմ մարդկանց, որոնք 15 հոդված արտագրել են ուրիշից։ Մեկը Ռուսասաստանում հոդված էր տպում, ինքը թարգմանում էր հայերեն եւ այստեղ տպագրում։ Հետո դա բացահայտվեց եւ նա հետ կանգնեց»,- նշեց Սմբատ Գոգյանը։
ԲՈԿ նախագահը հայտնեց, որ իր կառույցը պաշտպանության նոր կարգ է մշակել, որն առաջիկայում պատրաստվում է ներկայացնել կառավարությանը։ Գոգյանն ասաց, որ ինքը կողմ է, որ ատենախոսությունների պաշտպանությունը հեռարձակվի ուղիղ եթերով, չնայած՝ շատ ասպիրանտներ չեն համաձայնում ատենախոսությունը պաշտպանել առցանց հեռարձակմամբ։
Անդրադառնալով դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի ատենախոսության ենթադրյալ գրագողության վերաբերյալ իր հայտարարությանը, Գոգյանն ասաց, որ ինչքան էլ ոստիկանական կեցվածքից փորձեցին անցնել կառուցողական համագործակցողի կեցվածքի, կարծես այս վերջին շաբաթվա զարգացումներն իրենց բերում են ոստիկանական կեցվածքի․ «Բայց եթե եկել ենք՝ պետք է հստակ լուծում տանք խնդիրին»,- հավելեց Գոգյանը:
Հիշեցնենք՝ Սմբատ Գոգյանը օրերս հայտարարել էր, որ Ալեքսանդր Ազարյանը 160 էջանոց իր ատենախոսության առնվազն 17 էջը արտագրել է Վերաքննիչ դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունու ատենախոսությունից, ընդ որում, ատենախոսության ղեկավարը երկուսի դեպքում էլ նույն մարդն է եղել:
Գոգյանը հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց, որ բարձրաձայնել է տարբեր բնագավառներում արտագրությունների դեպքերի մասին, միշտ նշել է, որ, օրինակ, ռոմանագերմանական լեզուներում ատենախոսությունը գրվում է հայերեն, իսկ բուհերից ոչ մի արձագանք չի տվել:
«Ամեն դեպքում անելու եմ ամեն ինչ, որ քամենք, իսկ ԲՈԿ-ը ամրագրի իր իրավունքները, եւ հստակ կարողանանք գործել»,-ասաց ԲՈԿ նախագահը։