ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց զինծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու հարցը
Ազգային ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված զինծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին հարցը։
Այս նախագծով հստակեցվում են պարտադիր զինծառայության զորակոչի եւ պայմանագրային զինծառայության կազմակերպման, զինծառայողների եւ նրանց հավասարեցված անձանց սոցիալական երաշխիքների ապահովաժման հետ կապված մի շարք հարաբերություններ։ Մասնավորապես, նախագծի մի քանի հոդվածներով հստակեցվում են պայմանագրային զինծառայություն անցնելու ժամկետները, վերականգնվում է նախկինում գործող պայմանագրային զինծառայության ընդունվելու տարիքը՝ 36-40 տ․։ Հազվագյուտ մասնագիտությունների գծով սահմանվելու 45 տարեկան։
Նախագծով առաջարկվում է «Պատիվ ունեմ» ծրագրի ժամկետը երեքից դարձնել երկու տարի, միջին մասնագիտական ուսհաստատություններում սովորող զինապարտ քաղքացիներին տրամադրել տարկետում՝ մինչեւ ուսումնառության ավարտը։
Ըստ նախագծի՝ միաժամանակ զորակոչվող եղբայրների կողմից նույն զորամասում ծառայության նշանակվելու ցանկության դեպքում վիճակահանությանը մասնակցում է միայն մի եղբայրը, իսկ ծառայության մեջ գտնվող եղբայր ունեցող զորակոչիկը եղբոր ծառայության վայր կարող է նշանակվել, եթե բավարարում է տվյալ զորամասում ծառայության նշանակվելու պայմաններին, օրինակ՝ առողջական վիճակ, նվագախումբ, եւ այլն։
Նախագծի մեկ այլ հոդվածի համաձայն՝ պատերազմական ժամանակի հաստիքների կցագրված քաղաքացիների հետ հաստիքով նախատեսված պարտականության ներգրավման պայմանագրի ժամկետը սահմանվում է մեկ տարի՝ գործող երեք ամսվա փոխարեն, խոսքն ակտիվ պահեստազորի մասին է։
Այս նախագծով սպաների համար սահմանված մատչելի եւ երկարաժամկետ հիպոտեկային վարկավորման ծրագրին ընդգրկվելու հնարավորություն է ընձեռվում նաեւ ավագ ենթասպայական կազմի զինծառայողներիհն։
Հստակեցվելու է մարտական գործողություններին մասնակցի կարգավիճակ տալու ընթացակարգը, մեկ այլ հոդվածի համաձայն՝ զինծառայողների բնակարանային ապահովության իրավունքի շրջանակներում վերացվելու են առկա թերկարագվորումները։
Նախագծի ընդունմանը կողմ քվեարկեց 94 պատգամավոր, դեմ եւ ձեռնպահ՝ 0։ Ըստ այդմ, նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց։