«Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը հիանալի ֆուտբոլ է ակնկալում Երեւանում կայանալիք մինչեւ 19 տարեկանների Եվրոպայի 2019 թ. առաջնությունում: ՀՀ հավաքականի ավագը, որը մրցաշարի դեսպանն է, այսօր՝ մայիսի 31-ին, ներկա գտնվեց վիճակահանությանը: Դրա ընթացքում պատասխանեց հաղորդավար Արամ MP3-ի հարցերին: Ընդգծեց մեծ հաճույքով է ներկայացնում Հայաստանը որպես դեսպան:
«Ինձ համար շատ հաճելի է որպես դեսպան ներկայացնել իմ երկիրն այս մրցաշարում, որին մասնակցելու են եվրոպական ֆուտբոլի ապագա աստղերը»,- ասաց նա:
Մինչեւ եվրոպական ֆուտբոլի մեծ թիմերում հայտնվելը Մխիթարյանը նույնպես հանդես է եկել այս տարիքային խմբի հավաքականում: Նա հիշում է այդ տարիները: Շեշտում է, որ միշտ մեծ անհամբերությամբ է սպասել թիմի հանդիպումներին:
«Երբ այդ տարիքում էի, միշտ սպասում էի նման խաղերի մասնակցելուն, որովհետեւ դրանք ինձ ֆուտբոլային լավագույն փորձառությունն էին տալիս, առաջին քայլերս էին պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլում, հետեւաբար շատ էի ուրախանում, երբ խաղում էի»,- ասաց նա:
Եվրո 2019-ը Երեւանում մեկնարկելու է հուլիսի 14-ին: Ավարտվելու է 27-ին: Մխիթարյանը հույս ունի, որ երկրպագուները կհաճախեն մարզադաշտ: Ընդգծում է, որ մրցաշարը նման ֆուտբոլ դիտելու հիանալի հնարավորություն է:
«Կարծում եմ՝ այս խաղերին ներկա լինելը հայերի համար շատ լավ հնարավորություն է, որովհետեւ, ինչպես գիտեք, առաջին անգամն է, որ հյուրընկալում ենք այս մրցաշարը: Հինալի կլինի երկրպագուներին մարզադաշտում տեսնել: Կարծում եմ՝ նրանց համար նման հանդիպումներ վայելելու լավ հնարավորություն է»,- ասաց նա:
Հարցերին պատասխանելուց հետո Մխիթարյանը մասնակցեց վիճակահանությանը: Նա իր ձեռքով Հայաստանին «ընդգրկեց» մահված խմբում: ՀՀ-ի հետ A խմբում հայտնվեցին Պորտուգալիայի, Իտալիայի ու Իսպանիայի ընտրանիները: B խմբում կլինեն Չեխիան, Իռլանդիան, Նորվեգիան, Ֆրանսիան: