ԱԺ ԲՀԿ խմբակցությունն առաջարկում է բնական աղետների հետեւանքով վնաս կրելու դեպքում գյուղացուն ազատել հողի հարկից: Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ներկայացրեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ջանիբեկ Հայրապետյանը՝ նշելով, որ առաջարկվող օրինագիծը բխում է գյուղատնտեսությամբ զբաղվող տնտեսվարողների շահերից եւ նպատակն է, որպեսզի պետությունը ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերի գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անձնաց՝ օրենքի ուժով ազատելով վնասը կրելու տարվա համար հողի հարկ վճարելու պարտականությունից։
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լուսինե Բադալյանն իր ելությում ասաց, որ, ըստ իրեն, շատ լավ է հնչում «հողի հարկից ազատել», բայց երբ հասկանում են՝ դա ընդամենը մի քանի հազար դրամի պատմություն է, այդ ժեստից շոյված գյուղացին սթափվելու դեպքում կհասկանա, որ իր կրած վնասի հետ այդ օգուտը համեմատելու դեպքում ծանր վիճակում կհայտնվի․
«Ժեստերի կարիք, այո, կա, բայց դրանք կարող են լինել շատ ավելի լուրջ, մասնավորապես բերքի եւ հողի ապահովագրություն, որի պիլոտային ծրագիրն արդեն մեկնարկել է, բայց այն ունի մշակման կարիք»,-ասաց Բադալյանը՝ պատգամավորներին կոչ անելով մշակել այդ ծրագիրը։
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն արձագանքեց, որ իրենց զարմացնում է այն քամահրանքը, որ ասում են՝ դե խոսքը մի քանի հազար դրամի մասին է․
«Եթե դուք լինեիք գյուղերում, որտեղ մարդկանց ձեռքին հազար դրամ չկա եւ էդպես ապրում են տարիներ շարունակ, կհասկանայիք, որ այո իրենց համար մի քանի հազար դրամը ելք է ստեղծված վիճակից դուրս գալու համար։ Ինձ զարմացնում է այն քամահրանքը, որ ասում են՝ դե խոսքը մի քանի հազար դրամի մասին է։ Ինձ մոտ տպավորություն է, որ վատագույն ավանդույթները շարունակվում են, երբ ընդդիմադիրը բերում է մի նախագիծ՝ ստեղծված ծայրաստիճան իրավիճակից դուրս գալու համար, իշխանությունն ասում է՝ մենք ավելի լավ ծրագիր ենք բերելու։ Սա սխալ մոտեցում է։ Պետք չէ մեզ տնտեսագիտություն սովորեցնել, մենք հասկանում ենք, որ սա քաղաքական որոշում է, որպեսզի գյուղացին զգա, որ պետությունը կանգնած է իր թիկունքին։ Այդ քամահրանքը, թե մի քանի հազարը քիչ է, գուցե ձեզ համար է քիչ, բայց գյուղացու համար դա մեծ գումար է»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը։
ԱԺ «Իմ Քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանն էլ նշեց, որ օրենքի նախագիծը լիարժեք չի պատասխանում շատ հարցերի եւ իրագործել հնարավոր չէ․
«Իրականացման ճանապարհը չկա պարզապես, ինչպես ենք անելու դա, համայնքի բյուջեն պետության բյուջեի՞ց ենք հետո լցնելու։ Կամ ինչ-որ մեկն ունի 800 հա հողատարածք, իսկ ինչ-որ մեկն ունի 8000 քառ կմ, ինչպե՞ս ենք փոխհատուցելու։ Այսինքն, այս նախագիծը այս ձեւակերպմամբ իրագործել հնարավոր չի»,- ասաց նա։
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանն էլ իր հերթին հավելեց, որ չեն կարող չեղարկել հողի հարկի գանձումը։
«Կարծիքներ հնչեցին այն մասին, թե ինչու պետք է գյուղացին վճարի հողի հարկ, եթե այդ հողի մշակումից եկամուտ չի ստանում։ Սակայն նկատենք, որ հողի հարկը դա եկամտահարկ չէ։ Սա ունեցվածքի եւ գույքի հարկ է եւ կախված չէ արտաքին գործոններից»,- ասաց նա։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՎարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է կրթության մինչև 2030թ. զարգացման պետական ծրագրի ընթացքը