Ես բացարձակապես կաշկանդվածություն չունեմ։ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում ես երդում չեմ տալիս, որ լինեմ որեւէ խմբավորման ներկայացուցիչ։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում «Իմ քայլը» խմբակցության հետ փակ նիստից հետո ասաց Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանը․
«Դուք հիշում եք՝ անցած տարի ՍԴ դատավորի թեկնածուներից մեկի ընտրության քննարկման ժամանակ ողջ կոնտեքստը վերաբերում էր այն հարցին, որ մենք ձեզ գործուղում ենք, ամենօրյա կապի մեջ կլինեն։ Սա բացառվում է իմ դեպքում։ Եւ ես նախապես իմ բոլոր նախկին եւ գործող վստահորդների հետ քննարկել եմ այս հարցը, որ չեմ գնում հին ավանդույթները շարունակելու համար»։
Ինչ վերաբերում է այն քննարկումներին, թե ԱԱԾ եւ ՀՔԾ պետերի գաղտնալսման ձայնագրության մեջ հնչում է Վահե Գրիգորյանի անունը, եւ իբրեւ թե նա Մարտի մեկի գործով ինչ-որ բան պետք է գրի, ՍԴ դատավորի թեկնածուն ասաց, որ որեւէ բան գրելու մասին խոսք չի եղել, ուղղակի մամուլն այնքան է պտտել այդ թեման, որ սխալ ընկալումներ են առաջացել․
«Ինչ-որ բան գրելու մասին խոսք չի եղել, իրականում ես բան չէի գրելու, դա լայնածավալ գրականություն է, դրանք մեր առարկություններն էին՝ ՄԻԵԴ-ում ներկայացված։ Ես կարծում եմ, որ մեր իրավական մշակույթի մեջ ընդունված չի եղել, որ փաստաբանը, լինելով անհատ, ինդիվիդուալ փաստաբան, կարող է իր պահանջները թելադրել թե՛ ՀՔԾ-ին, թե՛ դատախազությանը՝ այս կամ այն հարցի վերաբերյալ արտահայտվելիս»,- ասաց Վահե Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով պնդումներին, թե ինքը կոնկրետ քաղաքական հայացքներ ունի, իսկ Սահմանադրական դատարանն ապաքաղաքական կառույց է, Վահե Գրիգորյանն արձագանքեց․
«Հայաստանում չկա մարդ, որ չունենա քաղաքական հայացքներ։ Քաղաքական հայացք չունենալն ավելի ծանր մեղադրանք է, քան ունենալը, նույնիսկ՝ դատավորի համար։ Այլ հարց է՝ որքանով են այդ հայացքներն ազդում արդարադատության իրականացման վրա։ Ես, իհարկե, ունեմ քաղաքական հայացքներ, ես դա բարձրաձայնել եմ։ ՍԴ-ն ապակուսակցական քաղաքական մարմին է, բայց ասել, որ ՍԴ-ն ապաքաղական մարմին է, կներեք, էս պետությունում ամենաքաղաքական հարցերը որոշողը ՍԴ-ն է»։
Գրիգորյանն ասաց, որ պետք է հստակ արձանագրել՝ անցած տասնամյակների ընթացքում դատավորների կերպարը, նրանց հանդեպ հանրային ընկալումն էնպիսին է, որ դատավորներին հնարավոր է զանգել, եւ, ըստ փաստաբանի պնդման՝ դա պրակտիկա է եղել․
«Դատավոր ընտրվելու դեպքում ցանկացած որոշում լինելու է իմ որոշումը, որ պահին ես ճնշման տակ լինեմ, ես չեմ լինի դատավոր։ Այսինքն՝ դատավորներն արդարանալու բան չունեն։ Ծիծաղելի է նույնիսկ, երբ ասում են՝ դատավորների կամ դատարանների վրա ճնշում է գործադրվում, որովհետեւ եթե գործադիրի ղեկավարի մի կոչով ճնշում կարելի է գործադրել դատական իշխանության վրա, ավելի լուրջ մտահոգության առիթ է այդ դատական իշխանությունը»,- ասաց Գրիգորյանը եւ ընդգծեց, որ կեղծ են այն խոսակցությունները, թե դատարանները շրջափակելու գաղափարը իրենն է եղել․
«Գաղափարը ես չեմ տվել, ես դրանում վատ բան չեմ տեսնում, բայց դա իմ ոճը չէ»։
Վահե Գրիգորյանը հույս հայտնեց, որ կընտրվի դատավորի պաշտոնում․ դրական տպավորություններ ունի ե՛ւ «Իմ քայլը» ե՛ւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների հետ հանդիպումներից։