Արցունքներ հուզմունքի, անորոշության, անհանգստության, նաեւ արցունքներ հպարտության եւ սպասումի: Ծնողները խոսել չեն ուզում, հայոց բանակի ապագա զինվորները շտապում են: Հրաժեշտ են տալիս հարազատ-բարեկամներին, ընկեր-ընկերուհիներին, հիշեցնում տարբեր պայմանավորվածություններ եւ կիսատ մնացած գործերն ավարտին հասցնելու հանձնարարականներ են տալիս Գյումրիում մնացողներին:
Այս խառը իրավիճակը «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրի տարածքում էր: Հուլիսի 1-ին Գյումրիում մեկնարկեց 2019 թվականի ամառային առաջին զորակոչը։ «Մայր Հայաստան» հուշահամալիրից պարտադիր զինվորական ծառայության մեկնեց 56 նորակոչիկ:
Ապագա զինվորներին անփորձանք ծառայություն եւ բարի վերադարձ մաղթեցին Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, մարզային ու քաղաքային իշխանության ներկայացուցիչներ, պաշտոնատար այլ անձինք, ծնողներն ու հարազատները:
«Սիրելի նորակոչիկներ, այսօր իսկապես հուզումնալից օր է բոլորիս համար, յուրաքանչյուր տղայի համար այս պահն ամենակարևորներից է կյանքում, դուք դառնում եք մեր խաղաղության ու անվտանգության երաշխավորը: Իմ միակ մաղթանքը բոլորիս խաղաղությունն է, իսկ Ձեզ բարի ծառայություն ու բարի վերադարձ: Ծառայությանը մեծ պատասխանատվությամբ մոտեցեք եւ պատվով կրեք հայ զինվորի կոչումը»,-ասաց Շիրակի մարզպետը:
«Մենք ունենք անկախ երկիր, մարտունակ բանակ, և այսօր մեր որդիներին ուղարկում ենք մեր երկրի սահմանները պաշտպանելու: Մեզ համար չկա ավելի վեհ բան, քան անկախություն ունենալը, Հայաստանի Հանրապետություն ունենալն ու դրա սահմանները պաշտպանելն է: Մենք պետք է կարողանանք պահպանել մեր անկախությունը՝ պաշտպանելով մեր սահմանները: Թող երբեք չլինի պատերազմ, թող միշտ լինի խաղաղություն և մեր տղաներին ուրախությամբ դիմավորենք ծառայությունից վերադառնալիս»,-ավելացրեց Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը:
Ըստ պատասխանատուների, Գյումրիում ամառային զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացել են բնականոն հունով, խնդիրներ չեն եղել: