«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Մխիթար Ավետիսյանի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն կնշանակվի
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Մխիթար Ավետիսյանի նկատմամբ դատաբժշկական փորձաքննություն կնշանակվի:
Նման որոշում քիչ առաջ հրապարակեց Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մեսրոպ Մակյանը: Դատարանն այսպիսով բավարարեց մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի միջնորդությունը: Փորձաքննության կատարումը հանձնարարվեց ՀՀ ԱՆ «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետներին:
Բանն այն է, որ Մխիթար Ավետիսյանը ունի առողջական խնդիրներ, նա վիրահատվել է եւ այժմ ըստ դատարան ստացված տեղեկանքի՝ նրա բուժումը կտեւի մոտ երկու ամիս:
«Նկատի ունենալով, որ դատարանը արդեն իսկ ստացել է տեղեկություններ Մխիթար Ավետիսյանի ստացիոնար բուժման մեջ գտնվելու վերաբրեյալ եւ նկատի ունենալով, որ մենք կաշկանդված ենք ողջմիտ ժամկետներում արդար դատաքննության իրավունքն ապահովելու սկզբունքով, միջնորդում եմ նշանակել դատաբժշկական փորձաքննություն՝ պարզելու Ավետիսյանի հիվանդությունների առակայությունը, դրանց առկայության պայմաներում այդ հիվանդություները արդյոք խոչընդոտո՞մ են նրա մասնակցությանը նիստերին, թե՝ ոչ»,- ասաց մեղադրող դատախազը:
Նշենք, որ սույն գործով դատական նիստը շուրջ երկու շաբաթ չէր կայանում: