Ժիրայր Սեֆիլյանը չի ցանկացել մասնակցել Վերաքննիչ դատարանի բեմադրությանը
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը երեկ մերժեց «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Գագիկ Եղիազարյանի կալանավորման որոշման դեմ ներկայացված պաշտպանների բողոքը:
Սեֆիլյանին եւ Եղիազարյանին անհապաղ ազատ արձակելու պահանջով երեկ մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա իրականացրին դատարանի բակում: Ակցիան ուղեկցվում էր «Ազատություն Ժիրայր Սեֆիլյանին», «Ազատություն դատավորներին», «Գագիկ», «Սասնա ծռեր» վանկարկումներով: Ցուցարարները՝ տեղեկանալով, որ Սեֆիլյանի եւ Եղիազարյանի բողոքները քննվում են դատարանի առաջին հարկում, հայրենասիրական երգեր միացրին եւ որքան հնարավոր էր, մոտ եկան դատարանին: Սա տեսնելով, դատական կարգադրիչները փակեցին դատարանի դռները:
Վերաքննիչ դատարանի որոշումը հրապարակվելուց հետո Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը մեր հարցին ի պատասխան ասաց, որ պաշտպանական կողմի փաստարկների հիմքում դրված էր այն, թե ներկայացված նյութերով չի հիմնավորվում, որ Սեֆիլյանն առնչություն է ունեցել իրեն մեղսագրվող հանցագործությանը. «Չեն ներկայացվել թույլատրելի նյութեր, որոնք կարող են ցույց տալ, որ Սեֆիլյանն ազատության մեջ գտնվելու դեպքում կարող է խոչընդոտել քննությանը։ Չի երեւում քննիչի կողմից ջանասիրաբար գործը քննելու հանգամանքը եւ դատարանն ընդհանրապես չի պատճառաբանել գրավը մերժելու մասին պաշտպանական կողմի միջնորդությունը:
Դրա հետ մեկտեղ ցույց տրվեց, որ քրեական գործերը քաղաքական են, խոսքը վերաբերում է  նախորդ տարի հարուցված քրեական գործին, նաեւ այս զենքի հոդվածով շինծու գործը»: Հարցին, թե Սեֆիլյանի գործում հանգամանքների փոփոխություն եղե՞լ է, հաշվի առնելով, որ «Սասնա ծռերի» գործը միացվել է Սեֆիլյանի գործին, փաստաբանը պատասխանեց. «Այդ գործերն իրար միացնելու իմաստն ինքն անձամբ չի հասկանում եւ գործում որեւէ փոփոխություն չկա: Այս քրեական գործերը իրար միացնելով՝ իշխանությունները ցանկանում են ընդդիմության հանդեպ հաշվեհարդար տեսնել»,-ասաց Զաքարյանը՝ հավելելով, որ գործերը միացվելուց հետո որեւէ քննչական գործողություն Սեֆիլյանի մասնակցությամբ չի կատարվել: Բողոքի քննությանը Սեֆիլյանը ներկա չէր:
Մեր դիտարկմանը, թե նա ցանկություն չի՞ հայտնել ներկա գտնվել, պաշտպանը պատասխանեց, որ իր պաշտպանյալը համարում է, որ այս ամբողջը բեմականացում է եւ ցանկություն չունի դրան մասնակցել: Նա նաեւ ասաց, որ դատարանի այս որոշումը կբողոքարկեն Վճռաբեկ դատարան: Սեֆիլյանը ձերբակալվել էր հունիսի 20-ին ապօրինի զենք կրելու, պահելու, փոխադրելու մեղադրանքով: Օգոստոսի սկզբին այս գործը, ինչպես նաեւ անցյալ տարի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ «զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու» հոդվածով հարուցված քրգործերը միացվեցին ՊՊԾ գնդի գրավման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործին:
Երեկ դատարանը մերժեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Գագիկ Եղիազարյանին ազատ արձակելու, ինչպես նաեւ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ կիրառելու՝ պաշտպան Մուշեղ Շուշանյանի բողոքը: Մեր հարցին ի պատասխան Շուշանյանն ասաց. «Բողոքի փաստարկներով մենք պնդում էինք, որ բացակայում է հիմնավոր կասկածն առ այն, որ Գագիկ Եղիազարյանը կատարել է իրեն առաջադրված մեղադրանքով նախատեսված գործողությունները»:
Մուշեղ Շուշանյանի խոսքով՝ նախաքննության մարմինը պարտավոր էր դատարանին ներկայացնել հիմնավոր կասկածն ապացուցող նյութեր, սակայն որեւէ ապացույց չի ներկայացրել, որի հիման վրա հնարավոր կլիներ հիմնավոր կասկածի առկայության վերաբերյալ եզրահանգում անել. «Երկու մեղադրանքով էլ ապացույցներ չկան։ Ավելին՝ կային  ապացույցներ, որոնցով դատարանը կարող էր հետեւություն անել, որ նրան կալանքի տակ պահելու հիմնավոր կասկածը բացակայում է»:
Նա  մեջբերեց ԱԱԾ հուլիսի 27-ի հաղորդագրությունը, որտեղ նշվում է, որ  Գագիկ Եղիազարյանը հանձնվել է իրավապահ մարմիններին. «Ես դատարանում հայտարարեցի, որ մենք չենք պնդում՝ դա իրականում այդպես է եղել, թե ոչ, բայց, եթե հիմք ենք ընդունում ԱԱԾ հաղորդագրությունը, նշանակում է, որ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի ուժով Գագիկ Եղիազարյանը պետք է ազատվի քրեական հետապնդումից: Նույնը վերաբերում է զենք-զինամթերք կրելու մեղադրանքին: Համաձայն արձանագրության՝ փաստվում է, որ Գագիկ Եղիազարյանն իրավապահ մարմինների կողմից բերման ենթարկվելու պահին եղել է անզեն, այսինքն՝ զենքը կամովին հանձնել է: Դա նույնպես, ըստ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի՝ քրեական պատասխանատվությունից ազատվելու հիմք է»:
Շուշանյանը նշեց, որ նախաքննական մարմինը որեւէ հիմք չի ներկայացրել, որ եթե Եղիազարյանը ազատության մեջ հայտնվի, ապա կթաքնվի քննությունից: Բողոքի քննությանը ներկա էր նաեւ Գագիկ Եղիազարյանը:
«Նա դատարանին հայտնեց, որ  առաջին ատյանի դատարանում քննիչը թաքնվելու մասին իր մտավախությունը բացատրել է հետեւյալ կերպ՝ վստահ ենք, որ եթե հայտնվեք ազատության մեջ,  ՊՊԾ գունդ վերադառնալու փորձ եք կատարելու: Գագիկ Եղիազարյանը  հետաքրքրվել է, թե  ունի՞ այդ հնարավորությունը, քննիչը նշել է՝ եթե ՊՊԾ գունդ վերադառնալ չեք կարող, ապա մասնակցելու եք հավաքների: Այսինքն՝ քննիչն ընդունել է, որ իրենց մտավախությունը զուտ Գագիկ Եղիազարյանի հանրահավաքների մասնակցելն է»,- ասաց Մուշեղ Շուշանյանը:
Գագիկ Եղիազարյանին Վերաքննիչ դատարանից «Ճանապարհեցին» «Գագիկ» վանկարկումներով. մինչ այդ ոստիկանները պատ էին կազմել՝ թույլ չտալով քաղաքացիներին մոտենալ Եղիազարյանին ուղեկցող մեքենային: