Առաջարկվում է Հայրենական մեծ պատերազմի տարիների մեդալակիր 1000 թիկունքայինների ամենամսյա պարգեւավճար սահմանել
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում քննարկման է դրել «Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու օրենքի նախագիծը:
Նախարարությունը իրավական ակտի ընդունման անհրաժեշտություն է տեսնում նշելով, որ օրենքի նախագծի ընդունումը բխում է Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին թիկունքում անձնազոհ աշխատանքի եւ անբասիր զինվորական ծառայության համար նախկին ԽՍՀՄ մեդալներով եւ շքանաշաններով պարգեւատրված անձանց (թիկունքայիններ) վաստակի գնահատման, նրանց սոցիալական վիճակի բարելավման անհրաժեշտությունից. նրանց անձնուրաց աշխատանքի միջոցով էր, որ կերտվեց Հայրենականի հաղթանակը, իսկ այդ անձինք, ի տարբերություն Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցների, որեւէ կերպ չեն խրախուսվում, որեւէ արտոնություն (բացի քաղաքային տրանսպորտից անվճար օգտվելուց) կամ այլ դրամական աջակցություն չեն ստանում:
Նախարարությունը կարծում է, որ սույն նախագծի ընդունումը կլինի նաեւ թիկունքայինների վաստակի գնահատականը Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակի շեմին:
Նախագծի ընդունման արդյունքում, ըստ նախնական տվյալների, շուրջ 1000 թիկունքային կօգտվի որոշակի իրավունքներից ու սոցիալական երաշխիքներից, եւ ազգային օրենսդրության մեջ առաջին անգամ կտարանջատվի Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ եւ Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին հավասարեցված անձինք հասկացությունները:
Մասնավորապես՝ նախագծով ՀՄՊ վետերաններին հավասարեցված անձանց (թիկունքայինների համար) համար նախատեսվում է ամենամսյա պատվովճար ստանալու, պետպատվերի շրջանակում անվճար բժշկական օգնություն եւ սպասարկում ստանալու, այդ թվում՝ արժեքի 50 տոկոս զեղչով դեղեր: Ինչպես նաեւ օրինագծում ամրագրվել է քաղաքային տրանսպորտից անվճար օգտվելու իրավունքը, որը սահմանված է ՀՀ կառավարության 1997 թվականի հուլիսի 8-ի N 251 որոշմամբ:  Հաշվի առնելով, որ մինչ օրս հստակ հաշվառում չի տարվել այդ կարգավիճակն ունեցող անձանց շրջանում, անձանց թվաքանակի համար հիմք է ընդունվել «ՀՀ վետերանների միավորում» հասարակական կազմակերպության կողմից տրամադրած տեղեկատվությունը: Պետք է հաշվի առնել նաեւ այն հանգամանքը, որ այդ կարգավիճակն ունեցող անձանց տարիքը նվազագույնը 90 է:
Օրինագծի ընդունման արդյունքում շուրջ 1000 մարդ կստանա ամենամսյա պարգեւավճար, ինչը կնպաստի նրանց սոցիալական վիճակի բարելավմանը:
Որոշման նախագծի ընդունման արդյունքում (եթե պայմանականորեն ՀՀ կառավարության կողմից պարգեւավճարի չափը սահմանվի ամիսը 50000 դրամ) ՀՀ պետական բյուջեում կառաջանա տարեկան 600 մլն դրամ (1000 մարդ x 50000 դրամ x 12 ամիս):
Միաժամանակ նախագծով սահմանվող մյուս (անվճար բժշկական օգնություն, արժեքի 50 % զեղչով դեղերի ձեռքբերում) իրավունքների իրացման համար անհրաժեշտ ծախսերը հստակ գնահատել հնարավոր չէ, քանի որ նշված կատեգորիային պատկանող անձինք հիմնականում ունեն նաեւ այլ կարգավիճակներ (օրինակ՝ հաշմանդամություն ունեցող անձ, զոհված զինծառայողի ընտանիք եւ այլն), ինչը ենթադրում է, որ նրանք արդեն իսկ օգտվում են նշված արտոնություններից եւ բացի այդ, կանխատեսել բժշկական հաստատություններ դիմողների հստակ թիվը, հնարավոր չէ:
Կից ներկայացնում ենք նախկին ԽՍՀՄ այն մեդալների եւ շքանշանների ցանկը, որոնցով (դրանցից թեկուզ մեկով) պարգեւատրված անձը կարող է օգտվել սույն օրենքով սահմանված արտոնությունից: